We wtorek, 28 stycznia o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na wykład „Gdzie jest kołatka? Utracone dziedzictwo kościoła św. Jana”. Pierwsze w tym roku spotkanie w cyklu…
test wydarzeń
-
-
W niedzielę, 22 grudnia 2024 r., o godz. 17:00 odbędzie się nadzwyczajny koncert z cyklu „Cantus Mare” zatytułowany „Kolęda przez wieki”. W nastrojowej scenerii neobarokowego kościoła Zbawiciela w Sopocie zabrzmią…
-
We wtorek, 17 grudnia 2024 r., o godz. 18:00 Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sopocie zapraszają na prelekcję dr hab. prof. UG Józefa Majewskiego pod tytułem…
-
W czwartek, 12 grudnia 2024 r., o godzinie 17.20 Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska oraz Zakład Studiów nad Religią Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na wykład pod tytułem „Kobieta…
-
W środę, 11 grudnia 2024 roku o godz. 17.00 Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na wykład pt. Dwór Artusa w Gdańsku z Ratuszem w tle. O źródłach XVI-wiecznego wystroju, jego przesłaniu…
-
W środę 27 listopada 2024 r., o godz. 17.00 Towarzystwo DOM UPHAGENA serdecznie zaprasza na wykład z cyklu Kultura Dawnego Gdańska pod tytułem Co powiesz o książkach? / Quid dicis…
-
W niedzielę 24 listopada, o godzinie 11:30 Oddział Gdański PTEW w Sopocie oraz Wydawnictwo Region zapraszają na spotkanie z historykiem Andrzejem Januszem. Wykład poświęcony będzie ewangelickim dziejom diecezji Wejherowo na…
-
Polskie Towarzystwo Ewangelickie w Gdańsku serdecznie zaprasza na jesienne spotkanie wolontariuszy w sobotę 26 października 2024 roku, o godz. 10.00, przy ul. Cedrowej w Gdańsku-Ujeścisku. Akcja porządkowania dawnej nekropolii jest…
-
We wtorek 29 października 2024 r. o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wykład pod tytułem „Kto został pochowany w św. Janie? Kilka słów o dawnych wiernych”. Prelegentką będzie…
-
W niedzielę, 3 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu Cantus Mare. W czasie koncertu będzie można posłuchać Gdańskiego Kwartetu Akordeonowego w składzie: Maciej Kacprzak Paweł Ratajek…
-
W sobotę 5 października 2024 r. o godzinie 18.00 Parafia Ewangelicko-Augsburska Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprasza do kościoła Zbawiciela w Sopocie na kolejny koncert z cyklu Cantus Mare (Śpiew i Morze). Wystąpi Gdańska…
-
W sobotę, 21 września 2024 o 9.30 Centrum Herdera UG oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają na spacer edukacyjny pt. Leopold von Winter – nadburmistrz, który wprowadził…
-
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”, która będzie miała miejsce w Zielonej Bramie w okresie 14 września – 24 listopada…
-
Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburska w Polsce oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Grudziądzu zapraszają na Grudziądzki Festiwal Muzyki u św. Jana, który odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 r. w kościele…
-
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o. oraz Miasto Sopot mają zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej dr…
-
Parafia Ewangelicka w Sopocie serdecznie zaprasza na kolejny koncert trzeciej edycji cyklu „Cantus Mare” – „Śpiew i Morze”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 r., o godz. 18.00.…
-
W sobotę 1 czerwca 2024 r. o godzinie 18.00 w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie będzie można posłuchać znakomitych muzyków – klarnecisty Andrzeja Wojciechowskiego i akordeonisty Pawła Zagańczyka. Artyści wykonają…
-
W środę, 29 maja 2024 r., o godz. 17.00, Towarzystwo „DOM UPHAGENA” serdecznie zaprasza na wykład dr hab. Piotra Bireckiego pt. Protestanckie kościoły Gdańska w XIX w. Spotkanie odbędzie się…
-
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego „Universitas” ukazała się właśnie książka Wariacje bachowskie, pod redakcją Jana Grzanki i Józefa Majewskiego, która w wyjątkowo ciekawy i inspirujący sposób udowadnia tezę, że w wypadku…
-
W niedzielę, 26 maja 2024 r., o godz. 11:20 w naszym kościele odbędzie się koncert muzyki dawnej „Salvator mundi”. Zespół Wokalny „7/8” zaprezentuje niezwykle kunsztowną „Mszę na pięć głosów” angielskiego…
-
Festiwal Schopenhauera – maj 2024 „Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi” Majowa edycja Festiwalu będzie poświęcona schopenhauerowskiej koncepcji relacji międzyludzkich. Jest ona niezwykle inspirująca, ponieważ niesie w sobie moc…
-
W sobotę, 11 maja, o godz. 16.00 Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na debatę „Bóg w nowych czasach” z udziałem ks. Marty Zachraj-Mikołajczyk. Spotkanie odbywa się w ramach Dialogów Świętojańskich. Wstęp…
-
Maj jest bogaty w wydarzenia muzyczne w naszym kościele. W niedzielę, 19 maja o godz. 12.00 Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny i Parafia Ewangelicko-Augsburska zapraszają na kolejny koncert w cyklu ,,Cantus…
-
Zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu ,,Cantus Mare”, w sobotę, 4 maja o godz. 18.00. W czasie majowego koncertu będzie można posłuchać duetu: Elżbieta Rosińska – akordeon i Mirosław Pachowicz…
-
W poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r., o godz.18.00, organizatorzy: RadUNIA Kultury i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na wykład pt. Kościół św. Katarzyny w Gdańsku na przełomie XIX i XX w.…
-
We wtorek 16 kwietnia o godz. 17.30, Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zaprasza na wykład Daniel Chodowiecki. Ilustrator, rytownik, człowiek swoich czasów. O rodzinie, życiu i twórczości pochodzącego z Gdańska…
-
W piątek 12 kwietnia 2024, o godz. 17.30 Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na historyczno-socjologiczny wykład dr Magdaleny Sachy pt. Damy oświecone acz bez gracji, poświęcony tematyce życia kobiet w…
-
W niedzielę 7 kwietnia o godz. 12.00 rozpocznie się trzecia już edycja cyklu muzycznego „Cantus Mare”. W sopockim kościele Zbawiciela wystąpi zespół Memoriam String Quartet w składzie: Rafał Marek Wiśniewski…
-
We wtorek, 26 marca 2024 r. o godz. 18.00, Centrum św. Jana w Gdańsku zaprasza na wykład ks. dr Krzysztofa Niedałtowskiego pt. Zapomniany język symboli w sztuce świętojańskiej. To kolejne…
-
W wtorek 26 marca 2024, o godzinie 18:00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wykład Andrzeja Januszajtisa zatytułowany „Doktor Nataniel Wolf – życie i twórczość”. Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu…
-
W środę 20 marca 2024 r., o godz. 17.00 Towarzystwo „Dom Uphagena” serdecznie zaprasza na wykład dr Ewy Barylewskiej-Szymańskiej zatytułowany „Szlachetne damy i ubogie dzieci. Działalność gdańskich Zakładów Opieki nad…
-
W piątek 1 marca 2024 roku o godz. 17.30 Centrum Herdera UG zaprasza na wykład Alicji Andrzejewskiej-Zając pod tytułem Daniel Chodowiecki i fenomen osiemnastowiecznej grafiki narracyjnej. Spotkanie zorganizowane jest w…
-
Już trzeci rok ewangelicy z Parafii Gdańsk-Gdynia-Sopot porządkują poewangelicki cmentarz Ujeścisko-Wonneberg w Gdańsku. Tym razem Polskie Towarzystwo Ewangelickie w Gdańsku serdecznie zaprasza na wiosenne spotkanie wolontariuszy w sobotę 2 marca…
-
W środę, 31 stycznia 2024 r., o godz. 17.00, Towarzystwo „Dom Uphagena” zaprasza na wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska” pod tytułem „Urocze przedmieścia czy wrogie enklawy? Kościelne posiadłości u…
-
30 stycznia 2024 roku, o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na dziesiąty wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką pot tytułem Poeta…
-
We wtorek, 28 listopada 2023 r., o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Centrum św. Jana na wykład pod tytułem: Epitafium Adelgundy Zappio – konserwatorska podszewka. Jest to dziewiąty…
-
Po 250 latach zostały zakupione do kolekcji muzealnej Muzeum Gdańska portrety malarza i rysownika, Daniela Chodowieckiego i Jeanne Chodowieckiej. Dzieła autorstwa Antona Graffa to jedyne portrety małżeństwa, które znajdują się…
-
W sobotę 25 listopada 2023 r. o godz. 17:00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Festiwal Schopenhauera – wykłady i dyskusje filozoficzne. Festiwal Schopenhauera to festiwal filozoficzny, otwarty i dostępny dla…
-
W dniu Pamiątki Świętych Pańskich (kat. Wszystkich Świętych), 1 listopada 2023 r. (środa) o godz. 12:00 na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa z udziałem…
-
Początki wsi Ujeścisko Ujeścisko jest starą wsią wzmiankowaną po raz pierwszy w 1324 r., a powstałą przynajmniej w czasach książęcych. Pierwotną postać nazwy Meschczin można rekonstrukować jako kaszubskie Miescëno, od…
-
31 października 2023, o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Centrum św. Jana na prelekcję na temat epitafium pierwszego świętojańskiego pastora – Jana Hutzinga. Na spotkaniu omówiona zostanie symbolika…
-
W sobotę, 6 maja 2023 r., o godz. 18.00, Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sopocie serdecznie zapraszają kolejny koncert z cyklu „Cantus Mare” – „Śpiew i Morze”,…
-
W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. o godzinie 18.00 wydawnictwo „słowo / obraz / terytoria” zaprasza na spotkanie wokół książki prof. Józefa Majewskiego Krzyż Jezusa i ślepy Amor. Słowo o…
-
Zapraszamy na drugą edycję koncertów w kościele Zbawiciela „Cantus Mare”. Ideą cyklu jest prezentacja zespołów kameralnych Wybrzeża zarówno znanych, od lat występujących na scenach, jak i tworzonych przez utalentowanych muzyków…
-
We wtorek 14 marca, o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Ewangelickie w Gdańsku zaprasza członków i sympatyków na prelekcję pt. Zbrodnia w środku zimy. Motywy religijne w szwedzkiej powieści kryminalnej. Spotkanie…
-
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji pt. Bach i melodie wyrwane z ciemności, w której redaktor Jakub Kukla rozmawia z prof. Józefem Majewskim z UG o chrystologii Jana Sebastiana Bacha na…
-
We wtorek 28 lutego, o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Centrum św. Jana w Gdańsku zapraszają na kolejny wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z…
-
W środę 22 lutego 2023, godz. 17.00 Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na wykład z cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Prelegentem będzie Marek Zygmunt, który wygłosi wykład pt. „Ożywić gdańskiego Rembrandta. Jak…
-
We wtorek, 31 stycznia 2023 r., o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Centrum św. Jana w Gdańsku zaprasza na cykl wykładów, Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z…
-
W środę 25 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na spotkanie z dr Magdaleną Sachą pt. Moja podróż do błękitnego kraiku. Zwiedzanie Gdańska z hrabią Augustem…
-
W środę, 14 grudnia 2022 r, o godz. 17. 00 Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie prof. dr hab. Andrzej M. Szadejko, który wygłosi prelekcję…
-
Zapraszamy osoby, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu z dr Magdaleną Sachą do odsłuchania nagrania. Z autorką niezwykłej publikacji „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku”, o życiu i działalności…
-
We wtorek 29 listopada 2022 r., o godz. 18.00 Oddział Gdański PTEw z siedzibą w Sopocie zaprasza członków i sympatyków na spotkanie z dr Magdaleną I. Sachą, autorką niezwykłej trzytomowej…
-
W środę, 16 listopada 2022, o godz. 17.00, Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na spotkanie popularnonaukowe dedykowane pamięci Johanna Uphagena (1731–1802) w przeddzień 220. rocznicy jego śmierci. Gdańscy naukowcy przybliżą nam…
-
We wtorek 27 września 2022 r., o godzinie 18.30, Zarząd Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział Gdański w Sopocie zaprasza osoby zainteresowane tematem na spotkanie z prof. Tadeuszem Stegnerem poświęcone wydanej przez…
-
Do sopockiego Kościoła Zbawiciela powraca cykl koncertów „Cantus Mare” – „Śpiew i Morze”. Podczas jesiennej edycji imprezy parafianie i mieszkańcy Trójmiasta będą mogli posłuchać zespołów kameralnych oraz organistów. 11 września…
-
Zgodnie z parafialną, sportową tradycją ponownie zgłaszamy się do udziału w grze rowerowej: „Wkręć się w Sopot”. Nazwa gry wskazuje nam lokalizację, w której jesteśmy zarejestrowani. Dobra wiadomość dla parafian…
-
W czwartek 7 lipca o godz. 18.00 w Sopotece odbędzie się spotkanie z Magdaleną Izabellą Sachą, tłumaczką z języka niemieckiego, z którą o książce Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w…
-
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00 Miejska i Wojewódzka Biblioteka w Gdańsku zaprasza na spotkanie promujące wydawnictwo „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim na początku XIX wieku. Działalność…
-
Od 22 kwietnia 2022 roku w Zielonej Bramie, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, będzie czynna wystawa Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua. Na wystawie będzie…
-
W piątek, 22.04.2022 o godz. 13.00 Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Krzysztofem Lewalskim i Tadeuszem Stegnerem – autorami książki…
-
Po dwóch latach przerwy w ewangelickim Kościele Zbawiciela znów zabrzmi muzyka. Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli posłuchać zespołów kameralnych, organistów i wokalistów. W kwietniu 2022 roku rozpoczyna się cykl koncertów pod…
-
W niedzielę 13 lutego, o godz. 13.00 Fundacja „Europejskie Spotkania” Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa zaprasza do Zamku w Krokowej na spotkanie promujące publikację Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach…
-
W środę 15 grudnia 2021 godz. 17.00 Towarzystwo „DOM UPHAGENA” serdecznie zaprasza na wykład z cyklu „Kultura Dawnego Gdańska” pod tytułem Splendor kosmopolityzmu, czyli o sztuce barokowej książki gdańskiej. Od…
-
W środę 24 listopada 2021 o godz. 17.00 Towarzystwo DOM UPHAGENA serdecznie zaprasza na wykład ONLINE z cyklu „Kultura dawnego Gdańska” pod tytułem Oblicza gdańszczan. Publiczny wizerunek mieszkańców miasta w…
-
W środę, 17 listopada 2021 r., od godz. 9.30 Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na konferencje popularnonaukową z udziałem doktorantek i doktorantów z trzech uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i…
-
W poniedziałek 1 listopada 2021 Instytut Langfuhr i Fundacja Palma zapraszają na cztery wydarzenia Nocy Wrzeszcza 2021: szlakiem nieistniejących cmentarzy. Tego dnia odbędzie się pokaz filmu, koncert oraz dwa spacery…
-
Do 21 września 2021 r. trwa ekspozycja „Św. Jan Od-Nowa” w Centrum św. Jana. To multimedialna wystawa retrospektywna, oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych, prezentująca zakończenie, możliwej dzięki Funduszom Unijnym,…
-
Zapis debaty W kwietniu 2021 r. odbyła się debata on-line pt. „Wychowanie do dialogu”, będąca kolejnym punktem programu „Ekumeniczny Lublin. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. W spotkaniu udział wzięli:…
-
Do 26 września 2021 roku można w Gdańsku oglądać wystawę plenerową pod tytułem 295 wiosen Daniela Mikołaja Chodowieckiego. Ekspozycja ukazuje w formie rekonstrukcji społecznej i historycznej epokę, w której żył…
-
Ukazał się nowy numer „Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego” za rok 2020. „Gdański Rocznik Ewangelicki” został powołany do życia w roku 2007, obecnie ukazała się jego 14. edycja. Czasopismo to wydawane jest…
-
Czy śmierć była i jest zawsze i wszędzie taka sama? Czy podejście do straty jest uwarunkowane czasem i miejscem naszego urodzenia i życia? Jak zmieniały się zwyczaje pogrzebowe? Kiedy zaczęto…
-
14 czerwca o godz. 18.00 odbyło się przeniesione z jesieni 2020 roku spotkanie z ks. bp. dr hab. prof. CHAT Marcinem Hintzem, prof. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. 28 stycznia 2020 roku prof.…
-
We środę, 16 czerwca, o godz. 17.00 zapraszamy na prelekcję dr Magdaleny Sachy „Widzialne, niewidoczne – widoczne, przemilczane? Obecność ewangelicyzmu w stałych ekspozycjach muzealnych na Mazurach”. Spotkanie odbędzie się w…
-
We wtorek, 27 kwietnia, o godz. 13.00 Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie w ramach cyklu: „Gdańszczanie i ich pasje”. Wykładowcą będzie…
-
W niedzielę 25 kwietnia, o godz. 18.00 Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza na koncert online pod tytułem „Bach i synowie”. Udział w wydarzeniu jest darmowy. Streaming koncertu dostępny będzie jednorazowo…
-
13 października 2020 r. E-Kino Pod Baranami zaprasza wielbicieli polskiej literatury do bezpłatnego udziału w wirtualnym pokazie dokumentalnego filmu o Jerzym Pilchu. Po filmie spotkanie online z reżyserem Adamem Lewandowskim…
-
Zapraszamy do wysłuchania nagrania dokonanego przez duet muzyków grających na instrumentach historycznych – Adeli Czaplewskiej (viola da gamba) i Bartosza Kokoszy (wiolonczela barokowa). Jest to kontynuacja muzycznego projektu „Daniel Chodowiecki…
-
Polski poeta i prozaik epoki renesansu, tłumacz, polityk i teolog ewangelicki, wójt, poseł na Sejm I Rzeczypospolitej. Propagator idei humanitas w polskiej kulturze, powszechnie określany jako „ojciec literatury polskiej”. Urodził…
-
Polski kompozytor i instrumentalista epoki renesansu. Mikołaj Gomółka (lub Gomulka, Gomolca) urodził się około 1535 roku w Radoszkach w rodzinie sandomierskich mieszczan, Tomasza i Katarzyny Gomółków. Od 1545 r. był…
-
Szwedzka królewna, siostra króla Zygmunta III Wazy, starosta brodnicki i golubski. Anna Wazówna urodziła się 17 maja 1568 roku w Eskilstunie, jako najmłodsza córka króla Szwecji Jana III Wazy i…
-
Niemiecki kompozytor, przedstawiciel baroku w muzyce. Urodził się w 1685 r. w Eisenach w rodzinie luterańskiej, w której od pokoleń żywe były tradycje muzyczne. Był najmłodszym z sześciu synów Johanna…
-
Niemiecki kompozytor epoki baroku. Urodził się w Halle, w 1694 roku rozpoczął naukę kompozycji u organisty F. W. Zachowa, u którego pobierał takie lekcje gry na organach, klawesynie, skrzypcach i…
-
Filozof. Urodził się w Królewcu. Jego ojciec był ubogim rymarzem, matka – córką rękodzielnika. Rodzina Kantów wyznawała luteranizm, kultywowała tradycje pietystyczne. Immanuel ukończył królewieckie gimnazjum w 1740 roku. Dodatkowe nauki teologiczne…
-
Niemiecki malarz epoki romantyzmu. Caspar David Friedrich urodził się jako szóste z dziesięciorga dzieci w Greifswaldzie na Pomorzu Szwedzkim. Dorastał w luterańskim wyznaniu wiary swojego ojca Adolfa Gottlieba Friedricha, zamożnego…
-
Duński pisarz i poeta, twórca baśni. Urodził się w Odense w ubogiej rodzinie, jako syn szewca Hansa Andersena i praczki Anne Marie z domu Andersdatter. Ojciec Hansa był wolnomyślicielem, indywidualnie…
-
Królewna niderlandzka z dynastii Oranje-Nassau, księżna pruska, żona księcia Albrechta Pruskiego. Właścicielka posiadłości w ziemi kłodzkiej, budowniczyni pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, twórczyni wielu inicjatyw i przedsięwzięć gospodarczych, dających miejsca pracy…
-
Oficer Wojska Polskiego, powstaniec listopadowy. Urodził się w Warszawie, tam też kształcił się w Liceum Warszawskim. Uczestnik powstania listopadowego, walczył w bitwach pod Ostrołęką i Olszynką Grochowską. Podczas obrony Warszawy,…
-
Polski etnograf, encyklopedysta, folklorysta i kompozytor. Oskar Kolberg był synem Juliusza Kolberga, inżyniera przybyłego z Meklemburgii i osiadłego w Warszawie w 1796 roku. Matką Oskara była Karolina Mercoeur pochodząca z…
-
Duńska malarka i rysowniczka polskiego pochodzenia. Zdobyła międzynarodowe uznanie w XIX wieku, szczególnie w Danii, gdzie spędziła większość swojego życia. Jej prace charakteryzowały się bogactwem detali, żywymi kolorami i realizmem,…
-
Polski malarz, pejzażysta, historyk sztuki, pedagog. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował w Szkole Sztuk Pięknych. Następnie kształcił się w Petersburgu, a od 1856 r. w Paryżu u Leona Cognieta.…
-
Polski prozaik, publicysta, dramaturg; pierwszy prezes polskiego PEN Clubu. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się w zubożałej rodzinie szlacheckiej, jego rodzicami byli Wincenty Żeromski herbu Jelita…
-
Teolog i duchowny luterański, filozof, organista, muzykolog, lekarz. Urodził się w Kaysersberg, małym miasteczku w Alzacji, jako syn luterańskiego pastora. Ważnym czynnikiem, który wpłynął na resztę jego życia, był etos…
-
Niemiecki pastor luterański, teolog i działacz antynazistowski. Zwolennik niezależności ideowej i organizacyjnej Kościoła od państwa, działacz na rzecz pokoju i rozbrojenia. Urodził się i wychowywał w konserwatywnej pastorskiej rodzinie w…
-
Polityk, ekonomista, major Wojska Polskiego, prezydent Warszawy. Stefan Bronisław Starzyński urodził się 19 sierpnia 1893 w Warszawie, jako trzeci syn Alfonsa Karola i Jadwigi z Lipskich. Jego matka była nauczycielką…
-
Szwedzki ekonomista, prawnik, dyplomata i pisarz, I Sekretarz ONZ, laureat pokojowej Nagrody Nobla. Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld urodził się w 1905 r. w Östra Storgatan w Jönköping, w szwedzkiej…
-
Duchowny ewangelicki, teolog i działacz antynazistowski. Urodził się we Wrocławiu. Studia teologiczne odbył w Tybindze i Berlinie. Za pracę pt. Sanctorum communio („Świętych obcowanie”) otrzymał tytuł doktora teologii. W 1930…
-
W czwartek 18 czerwca 2020 roku, o godz. 17.00 Towarzystwo „Dom Uphagena” i Muzeum Gdańska zapraszają na wykład Geneza, powstanie i ukształtowanie się Wolnego Miasta Gdańska (1917-1923). To kolejne spotkanie…
-
Posłuchaj wykładu W poniedziałek 25 maja 2020 r. o godz. 18.00 Towarzystwo „Dom Uphagena” serdecznie zaprasza na wykład mgr Iwony Berent z cyklu „Kultura Dawnego Gdańska” pod tytułem „Historia kościoła…
-
Drewnianą, gotycką, datowaną na wiek XIV kaplicę, rozbudowano w XV wieku. Świątynia była uposażeniem kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, a później filią kościoła w Steblewie. Od połowy XVI do 1945…
-
Osiecki kościół usytuowany jest w centralnym punkcie wsi. Stosunkowo duży budynek kościoła w części przedniej ma wysuniętą wieżę o podstawie kwadratowej. Wieża w swym wnętrzu zwieńczona jest ośmiokątną kopułą, a…
-
We wtorek, 10 marca, o godz. 17.30 Polskiego Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Gdańsku serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie PTE, które odbędzie się w plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Kościuszki 51…
-
W środę, 26 lutego 2020 r., o godz. 17.00 Towarzystwo „Dom Uphagena” i Muzeum Gdańska zapraszają na wykład Gdańsk kalwiński. Od Drugiej Reformacji do Unii Staropruskiej w 1817 roku. To…
-
Posłuchaj audycji Co było pierwsze – powołanie czy nauka? Na te pytania w audycji red. Konrada Mielnika w Radio Gdańsk „Podwieczorek mistrzów” odpowiada ks. bp dr hab. Marcin Hintz. 28…
-
W czwartek 20 lutego, o godz. 18.00 Wydawnictwo Słowo / Obraz Terytoria i Muzeum Gdańska zapraszają do Domu Uphagena na promocję książki Wspomnienia z młodości ubogiej służącej Marie Sansgene. O…
-
W piątek, 7 lutego 2020 r., o godz. 16.00 Dom Uphagena (Oddział Muzeum Gdańska) zaprasza na koncert muzyki dawnej „Daniel Chodowiecki – muzyczne konteksty” w wykonaniu gdańskich muzyków – Adeli…
-
28 stycznia 2020 r. w Ratuszu Głównego Miasta Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Wydarzenie odbywa się co roku, z okazji rocznicy urodzin wybitnego…
-
W piątek, 31 stycznia 2020 r., o godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie autorskie, będące premierą publikacji „Mateusz Deisch. Gdańscy wywoływacze. Reprint rycin z 1763 roku”. W rozmowie…
-
W czwartek 16 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 Muzeum Sopotu zaprasza na promocję książki o łódzko-sopockiej rodzinie Herbstów. Herbstowie. Historia fabrykantów to pierwsza próba przedstawienia dziejów rodziny, ale też…
-
Obejrzyj film W internecie został udostępniony film dokumentujący wystawę „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”, która została zorganizowana w ważnym dla nas ewangelików roku Jubileuszu 500-lecia Reformacji przez Muzeum Narodowe w…
-
Budynek przy ul. Mariackiej 26, obok Bramy Mariackiej, z fasadą od Długiego Pobrzeża, obecna siedziba Muzeum Archeologicznego. Wybudowany, prawdopodobnie według projektu Antona van Obberghena, w latach 1597–1599 (na miejscu kamienicy…
-
Teren o nazwie Aniołki (Aller Engel) należał niegdyś do dzielnic Wrzeszcz (Langfuhr) i Suchanino (Suchanke, Zigankenberg, Cygańska Góra) a administracyjnie został włączony do Gdańska w 1814 i 1877 roku. Od…
-
Kupiec, rajca, sędzia miejski. Urodził się jako syn rajcy Albrechta Giesego i jego żony Elżbiety z domu Langenbeke w patrycjuszowskiej rodzinie gdańskiej. Jego starszym bratem był biskup chełmiński, a później…
-
Pastor luterański. Urodzony w Westerwald we Fryzji, pierwszy duszpasterz w kościele św. Jana. Posługę sprawował w latach 1559–1607. Urodzony w Westerwald (Fryzja), studiował teologię w Rostocku. Był ojcem m.in. między…
-
Zakład poprawczy Johannishof (Johannesstift) powstał z inicjatywy Ewangelickiego Towarzystwa Więziennego w 1854 r. Pierwotnie był to nieduży dom przy Niederfeld 19 (obecnie ulica Żuławska 19). Trzy lata później zbudowano obok…
-
Posłuchaj audycji W czwartek 13 czerwca gościem redaktora Cezarego Łasiczki w audycji „OFF CZAREK” w radiu TOK FM był Ks. Bp prof. Marcin Hintz. Tematem rozmowy było stanowisko polskiego Kościoła…
-
W sobotę 15 czerwca 2019 r., o godz. 15.00 Gdańska Galeria Miejska i Muzeum Gdańska zapraszają na wykład oraz poznanie budynku dawnego Sierocińca (Domu Dobroczynności), który od niedawna jest częścią…
-
W czwartek, 6 czerwca 2019 r. w ramach cyklu wykładów „Gdańscy twórcy europejskiej nauki”, które odbywają się w Domu Przyrodników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku wystąpi dr Piotr Paluchowski. Podczas jego…
-
W poniedziałek 3 czerwca o godz 16.30 w Bazylice Mariackiej odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa z udziałem Księdza Biskupa Prof. Marcina Hintza. Uroczystość będzie jednym z wydarzeń Święta Wolności i Solidarności…
-
W dniach 30, 31 maja i 1 czerwca 2019 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Gdańsk w okresie nowożytnym. Kultura, religia, polityka, społeczeństwo i…
-
W sobotę 25 maja, drugiego dnia Obchodów Jubileuszu 100-lecia poświęcenia kościoła Zbawiciela w Sopocie, po projekcji filmu o godz. 18.00 wystąpi kwartet obojowy OBOE4STRINGS w składzie: Jarosław Wyrzykowski – obój…
-
24 maja 2019 (piątek) w kościele Zbawiciela w ramach Festiwalu Mundus Cantat odbędzie się koncert chóralny pt. „Muzyka Różnych Narodów”. Muzyczną ucztę zaoferują cztery zespoły: Chór E. Mikeladze Central Music…
-
W 2019 roku ewangelicki kościół Zbawiciela w Sopocie (pierwotnie kościół Pokoju) świętuje 100 lat. Poświęcenie kościoła, który do dzisiaj służy trójmiejskim ewangelikom, miało miejsce w październiku 1919 roku. Z okazji…
-
W czwartek, 4 kwietnia 2019 r., o godz. 18:00 na swoim wykładzie dr Andrzej Januszajtis przybliży postać Gabriela Fahrenheita, wynalazcy termometru rtęciowego. Spotkanie to należy do cyklu wykładów „Gdańscy twórcy…
-
W środę 27 marca 2019 r. o godz. 17.00 Towarzystwo „Dom Uphagena” serdecznie zaprasza do Domu Uphagena na wykład dr Magdaleny Mielnik z cyklu „Kultura Dawnego Gdańska” pod tytułem Obraz…
-
26 lutego (wtorek) 2019 roku o godz. 18.00 Polskie Towarzystwa Ewangelickie Oddział w Gdańsku zaprasza na kolejne spotkanie. Gościem będzie dr Ewa Jóźwiak – prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP,…
-
Przeczytaj artykuł Na portalu www.trojmiasto.pl ukazał się obszerny artykuł Dariusza Małszyckiego o wybitnej lekarce, patriotce i działaczce społecznej – Jadwidze Titz-Kosko (1902-1989). Członkini trójmiejskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pochodziła z warszawskiej rodziny…
-
W piątek 15 lutego 2019 r., o godz. 18.30, Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumii zaprasza na wernisaż fotografii Leszka Żurka „Lutry. Dokument wyobrażony” połączony z promocją książki…
-
W czwartek, 7 lutego 2019 r., o godz. 18.00, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na pierwszy wykład z cyklu Gdańscy twórcy europejskiej nauki. Spotkania te mają na celu przywrócenie pamięci…
-
Obecnie istniejący budynek ratusza wzniesiony został w końcu XVI wieku dla władz Starego Miasta na potrzeby reprezentacyjne. Powstał w miejsce wcześniejszego, który był w złym stanie technicznym. Pierwszy ratusz na…
-
Urodzony w Gdańsku kaznodzieja Jacob Hegge, zwany Finckenblockiem, uważany jest za jednego z pierwszych gdańskich propagatorów teologii luterańskiej. Reformację w Gdańsku zapoczątkowało w 1518 roku wystąpienie dominikanina Jacoba Knadego, który…
-
Burmistrz Gdańska. Urodził się w Gdańsku, był synem burmistrza Eberharda Ferbera. W młodości przeszedł na luteranizm. Od 1548 roku ławnik Głównego Miasta, od 1549 rajca, od 1550 sędzia, od 1555…
-
Burmistrz Gdańska. Syn rajcy Johanna von der Lindego (1514–1558). W 1558 roku studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, a rok później w Wittenberdze. Był gdańskim ławnikiem (w latach 1573–1574),…
-
Uczony, kaznodzieja, pedagog i rektor Gimnazjum Akademickiego. Pochodził z gdańskiej rodziny patrycjuszy – Schmidtów. Studiował teologię na uniwersytecie w Wittenberdze, w roku 1576 uzyskał doktorat na uniwersytecie w Heidelbergu. Podczas…
-
„Möller był dla Gdańska, jak Rubens dla Antwerpii” – tak, dość pompatycznie, napisał gdański badacz Erhardt August Hagen pod koniec XIX wieku. Nie zmienia to faktu, że wybitny artysta nazywany…
-
Gdański burmistrz, kolekcjoner, miłośnik sztuki i mecenas. Pochodzący z Węgier Schachmannowie przybyli do Gdańska ze Śląska w XV w. W 1522 r. zostali obdarzeni indygenatem przez Zygmunta Starego, a kolei…
-
Lekarz medycyny. Urodził się w Gdańsku, był synem Joachima i Elżbiety z domu Bartsch. Uczył się w Gimnazjum Akademickim, w którym otworzono katedrę anatomii i medycyny kierowaną przez pierwszego profesora…
-
Wybitny gdański architekt i rzeźbiarz. Urodził się w Królewcu. W Gdańsku osiedlił się w roku 1584 r., a jedenaście lat później przyjął obywatelstwo gdańskie. Praktykował w warsztacie swego ojca, Willema. Od…
-
Gdański filozof, historyk, teolog kalwiński i pedagog. Syn Georga i Gertrudy Keckermannów. Pobierał nauki w gdańskim Gimnazjum Akademickim, następnie, dzięki stypendium Rady Miejskiej, w Wittenberdze (od 1590), Lipsku (od 1592)…
-
Drukarz, wydawca i księgarz. Urodził się w mieście Halberstadt w Saksonii, w rodzinie ewangelicko-reformowanej pochodzącej z Niderlandów. W 1603 r. przybył do Gdańska wraz z drukarzem Wilhelmem Guillemotem, po którego…
-
Pastor gdańskiego kościoła św. Jana, teolog i nauczyciel akademicki. Urodzony w Szczecinie, był najstarszym synem Daniela Cramera doktora historii, pastora kościoła Najświętszej Marii Panny w Szczecinie, wykładowcy na uniwersytecie w…
-
Teolog urodzony w Herford w Westfalii, do Gdańska przyjechał w 1630 r. na zaproszenie Rady Miejskiej. Objął stanowisko rektora Gimnazjum Akademickiego i pastora kościoła św. Trójcy. Wykładał teologię i język…
-
Prawnik, historyk, sekretarz Rady Miejskiej. Urodził się 12 stycznia 1610 roku w Gdańsku. Jego rodzicami byli Georg i Maria z domu Trebniz, wyznania kalwińskiego. Curicke odbył studia prawnicze w Rostocku…
-
Uczony, konstruktor, optyk, rytownik, browarnik, ławnik i rajca miejski. Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w zamożnej gdańskiej rodzinie luterańskiej. Został ochrzczony w kościele parafialnym św. Jana w…
-
Duchowny ewangelicki, rektor Gimnazjum Akademickiego. Urodzony w Morągu, syn Cathariny i Petera Calova, nadwornego pisarza elektora brandenburskiego. Nauki pobierał w Gimnazjum w Toruniu, następnie w Królewcu, na Uniwersytecie w Rostoku,…
-
Sławna śpiewaczka, organistka, nazywana „bałtycką syreną”, córka burmistrza Gdańska i burgrabiego królewskiego Daniela Czirenberga (Zierenberga) (1547, Gdańsk – 1602, Krzyżowniki k. Gdańska) i Anny Schachmann, siostry późniejszego burmistrza Bartłomieja Schachmanna.…
-
Gdański kupiec, społecznik i filantrop. Zajmował się handlem żelazem i piwowarstwem. Działał przy gdańskim kościele św. Jana jako członek rady kościelnej, a także jej kurator. Dbał o sprawy finansowe i…
-
Filozof, teolog, naukowiec, pastor. Urodzony w Wittenberdze, w latach 1646–1651 studiował filozofię i teologię na uniwersytetach w Wittenberdze i Lipsku, następnie wykładał teologię, historię, matematykę i astronomię w Wittenberdze. Od…
-
Gdański malarz, portrecista. Syn Heinricha, malarza i portrecisty przybyłego z Lubeki, oraz Anny z domu Krasen. W Gdańsku z rodziną od 1636 roku. Przypuszczalnie uczył się malarstwa u ojca, od…
-
Kupiec i botanik. Urodził się w Gdańsku, jako syn kupca Jakoba Breyna i Anny z domu Moorman, pochodzących z Antwerpii. Rodzina należała do uchodźców religijnych ze względu na wyznawany kalwinizm.…
-
Elżbieta Koopman Heweliusz jest uważana za jedną z pierwszych kobiet-astronomek i nazywana „matką map księżyca”. Była drugą żoną słynnego astronoma Jana Heweliusza. Elżbieta Koopman urodziła się 17 stycznia 1647 r.…
-
Prawnik i przyrodnik. W latach 1701–1706 studiował prawo, historię i matematykę w rodzinnym mieście, odbył podróż naukową po Europie. W Gdańsku od 1712 roku, w 1713–1758 sekretarz Rady Miejskiej. Początkowo…
-
Fizyk, inżynier, wynalazca termometru rtęciowego do dziś używanego w krajach angielskich. Daniel Fahrenheit był synem Daniela Fahrenheita i Concordii z domu Schumann. Jego dziadek, Reinhold Fahrenheit vom Kneiphof, pochodził z…
-
Wybitny uczony, odkrywca w dziedzinie elektrostatyki, burmistrz Gdańska. Ukończył Gimnazjum Akademickie w Gdańsku, studiował w Halle, Lejdzie i Magdeburgu. Należał do założycieli Towarzystwa Fizyki Doświadczalnej, przekształconego w Towarzystwo Przyrodnicze w…
-
Gdański muzyk, kompozytor, organista, kapelmistrz. Urodził się w Immelborn niedaleko Bad Salzungen w rodzinie duchownego ewangelickiego Johanna Weigolda Freisslicha. Z trzynaściorga dzieci pastora co najmniej czterech synów było muzykami: Maximilian…
-
Astronom, lekarz. Urodzony w Chojnicach w rodzinie aptekarzy, kształcił się w Gimnazjum Akademickim, studiował dzięki poparciu rodziny Czartoryskich na uniwersytetach w Halle, Jenie i Erfurcie. Po powrocie pracował jako lekarz…
-
Gdański rytownik. Urodzony w Augsburgu 18 lipca 1724 roku, pobierał nauki w zakresie malarstwa i rytownictwa w rodzinnym mieście u Georga Philippa Rugendasa Starszego i Georga Kiliana. W 1749 roku…
-
Malarz, rysownik. Syn gdańskiego kupca zbożowego, kalwinisty Gotfryda Chodowieckiego (wywodzącego się z dysydenckiej szlachty wielkopolskiej) i francusko-szwajcarskiej hugenotki Marii Henrietty Ayrer. Jednym z pierwszych jego dzieł był mały portret Stanisława…
-
Klawesynista, kompozytor. Johann Gottlieb Goldberg urodził się w Gdańsku i został ochrzczony 14 marca 1727 r. w Kościele Mariackim. Jego rodzicami byli lutnik Johann Goldberg (1701–1765) i Concordia Renata z…
-
Rodzina Uphagenów wywodziła się z okolic Yper. Pierwszym, odnotowanym w źródłach protoplastą gdańskiej linii związanej później z kamienicą przy ulicy Długiej, był Arnold (1560–1623), który około 1585 roku opuścił Flandrię…
-
Oświeceniowa pisarka, autorka koncepcji edukacji kobiet, twórczyni amatorskiego teatru, pani na majątku rycerskim w Krokowej. Louise von Krockow przyszła na świat 14 lutego 1749 r. w Morągu (Mohrungen) w Prusach…
-
Nauczyciel, rektor szkoły, pisarz, tłumacz, pastor. Urodził się w Toruniu, w rodzinie ślusarza Jana Jacobsena Lindego (Lindta), przybyłego do Torunia ok. 1750 r. ze Szwecji. Jego bratem był znany leksykograf…
-
Pastor, leksykograf, tłumacz, wydawca. Syn Bartłomieja – pastora i rektora szkoły w Olsztynku (a później w Marwałdzie) i Julianny Estery z Weberów. Dzieciństwo spędził w Marwałdzie. Pierwsze nauki pobierał w…
-
Pisarka, matka Arthura Schopenhauera. Urodziła się w Gdańsku w Domu „Pod Żółwiem” przy ul. Św. Ducha 81, była córką kupca Christiana H. Trosienera. Z domu rodzinnego wyniosła wszechstronną edukację. W…
-
Pedagog, działacz społeczny, pisarz, dziennikarz. Urodził się 28 października 1768 roku w Gdańsku jako Syn gdańskiego perukarza Johanna Daniela Falka (1737 – 1808) i pochodzącej z rodziny francuskich hugenotów Constanti…
-
Filolog, profesor, pastor. Syn gdańskiego piwowara i ławnika Starego Miasta. Uczeń szkoły przy kościele św. Katarzyny oraz Gimnazjum Akademickiego. W latach 1801–1805 studiował filologię, teologię i filozofię na Uniwersytecie w…
-
Pedagog, historyk. Prywatny nauczyciel, po egzaminie państwowym w 1815 nauczyciel i kierownik szkoły elementarnej św. Barbary. Od roku 1824 do 1866 był dyrektorem wyższej szkoły obywatelskiej św. Jana. Szkoła miała status…
-
We czwartek, 6 grudnia 2018 r. o godz. 17.30 Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno Teologiczne zaprasza na spotkanie z cyklu Bóg w obszarze sztuki. Wykład pod tytułem Teologia na pięciolinii. Bóg w…
-
We wtorek 27 listopada 2018 r. Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Muzeum Gdańska zapraszają na wykład otwarty prof. dr hab. Jarosława Kłaczkowa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), pt. Władze komunistyczne wobec Kościoła ewangelickiego w Polsce.…
-
We wtorek 13 listopada 2018 r., o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Ewangelickie – Oddział w Sopocie, zaprasza na spotkanie PTEw w 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Tematem spotkania i rozmowy pani Marii…
-
We wtorek 20 listopada, o godz. 17.30 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do Filii przy ul. Mariackiej 42 na spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od…
-
W środę, 21 listopada 2018 r. o godz. 18.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Centrum Św. Jana na promocję książki Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem będącej dokumentacją projektu zrealizowanego w…
-
W piątek 26.10.2018 r., o godz. 16.00 Stowarzyszenie Historyków Sztuki zaprasza do Domu Uphagena na wykład otwarty Małgorzaty Buchholz-Todoroskiej, współautorki i kuratorki wystawy „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”. Wykład poświęcony…
-
18 października 2018 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku odbyła się gala pierwszej Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, która została ustanowiona przez sejmik Województwa Pomorskiego z inicjatywy marszałka województwa, Mieczysława…
-
Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Academia Europa Nostra zapraszają na konferencję naukową „Rok 1918 w mojej wsi, w moim mieście, w moim kraju, w moim…
-
28 kwietnia 2018 roku w Zielonej Bramie – Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku nastąpi otwarcie wystawy „Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku”, na której zostaną zaprezentowane dzieła powstałe…
-
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wzniesiono w 1899 roku, na działce położonej na rogu ulic Matejki (d. Johannistal) i Sobótki (d. Am Johannisberg). Budowla zaprojektowana została w stylu…
-
W piątek, 20 kwietnia 2018 r. organizatorzy – Rzymskokatolicka Parafia Wojskowo-Cywilna pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN i Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdańsku zapraszają na…
-
Kościół Św. Trójcy imponuje swoją wielkością, a oglądany od strony zachodniej zachwyca misternym szczytem wykonanym z ceglanych kształtek w początku XVI wieku. Budowla jest częścią zespołu klasztornego Braci Mniejszych Konwentualnych,…
-
Kościół św. Piotra i Pawła zlokalizowany na Starym Przedmieściu przy ulicy Żabi Kruk to jedna z ciekawszych architektonicznie gdańskich świątyń. Jest to jedna z niewielu ocalałych zabytkowych budowli tej części…
-
We wtorek, 20 marca 2018 r., o godz. 18.00, Polskie Towarzystwo Ewangelickie – Oddział Gdański z siedzibą w Sopocie serdecznie zaprasza członków i sympatyków na dysputę ܐܒܘܢ ܕܒܫܡܝܐ AWINU SZE-BA-SZAMAJIM…
-
Z początkiem roku ukazał się nowy, jubileuszowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2017 – to już XI tom ewangelickiego czasopisma naukowego wydawanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku. Czasopismo współtworzą…
-
Polecamy katalogi wystaw o dziedzictwie ewangelicyzmu, które można było oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku i Muzeum Okręgowym w Toruniu. Katalog „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina…
-
Prezentujemy niedawno wydaną dwutomową książkę W 500-lecie Reformacji (1517–2017). Z dziejów Kościołów ewangelickich w dawnych Prusach Królewskich i Książęcych, która ukazuje szeroką panoramę ewangelicyzmu na tych terenach, zarówno w aspekcie…
-
Prezentujemy nowe czasopismo Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego: „Karto-Teka Gdańska”. Niniejsza edycja została poświęcona Reformacji. Zasadniczy trzon numeru powstał na bazie cyklu wykładowego „Era protestancka w filozofii, teologii i sztuce”, organizowanego przez…
-
W środę 10 stycznia 2018 r., o godz. 17.00 Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wykład dr Magdaleny Mielnik (MNG), „Malowane słowa – ikonografia luterańskich ołtarzy w Gdańsku”. Na spotkaniu…
-
-
Marzenna Mazur, Dyrektor MPŚ w Słupsku i Krystyna Krawiec-Złotkowska, kierownik naukowy projektu serdecznie zapraszają na sympozjum „500-lecie reformacji – wielość perspektyw”. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia 2017 r. (czwartek) w…
-
W piątek 5 stycznia, o godz.18.30 Akademia 30+ zaprasza na wykład pt. „Reformacja a sztuka”. Prelegentem będzie dr. Jacek Friedrich, historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.…
-
W czwartek, 7 grudnia 2017 r. w Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego odbędą się kolejne wydarzenia towarzyszące wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” O godzinie 16.00:…
-
W środę, 6 grudnia 2017 r., o godz. 17.00 odbędzie się wykład dr Ewy Bojaruniec-Król (MHMG) pod tytułem Zawirowania we władzach miejskich w Gdańsku w okresie reformacji. Wydarzenia z lat…
-
W czwartek 7 grudnia 2017 r., o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się wykład prof. dr hab. Tadeusza Stegnera Protestanci na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.…
-
7 grudnia 2017 r. (czwartek), 9.00– 16.30 Zamek Książąt Pomorskich w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Sala Rycerska)
-
4 grudnia 2017 r. (poniedziałek), o godz. 18.00 Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski zapraszają na kolejną Gdańską Debatę Obywatelską w ramach programu…
-
W piątek, 24 listopada 2017 r., o godz. 17.00, TOWARZYSTWO POLSKA – NIEMCY w GDAŃSKU i GOETHE INSTITUT w WARSZAWIE zapraszają na spotkanie „500 LAT REFORMACJI – DZIEDZICTWO KULTUROWE” z…
-
Obejrzyj audycję 9 listopada 2017 r. gośćmi audycji „Sztuki piękne” w TVP Gdańsk byli kuratorzy wystawy „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienie Marcina Lutra”: Agata Larczyńska, pracownik Biblioteki…
-
W czwartek, 23 listopada 2017 r., o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni, przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się wykład ks. Marcina Rayssa pt. „Kościół ewangelicko-augsburski – historia i…
-
-
8 listopada 2017 – 23 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
-
17 listopada 2017 r. – 28 lutego 2018 r. Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
-
Dominikanie Gdańsk, Fundacja Centrum św. Jacka oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na szóstą odsłonę Dialogów Dominikańskich pt. „Co reformować, co konserwować? Dylematy chrześcijan”. Debata odbędzie się w sobotę, 25 listopada…
-
10 listopada 2017 r. (piątek), godz. 18.00 Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia Organizator: Muzeum Miasta Gdyni Kurator: Andrzej Hoja, współkuratorzy dr Magdalena Sacha i dr Jacek Friedrich.
-
10 listopada 2017 r. (piątek) godz. 18.00 Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Długi Targ 24, Gdańsk Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
-
31 października 2017 r. (wtorek), godz. 17.00 Kościół Zbawiciela, ul. Parkowa 5, Sopot Organizator: Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
-
31 października 2017 r. (wtorek), godz. 14.00 Zielona Brama, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Długi Targ 24, Gdańsk Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Polska Akademia Nauk…
-
-
28 października (sobota) 2017, godz.18.00 Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk Organizatorzy: Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
-
21 października 2017 r. (sobota), godz.11.00–14.00 Start: godz.11.00 – Plac Obrońców Poczty Polskiej Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury Kuratorzy: Klaudiusz Grabowski
-
19 października 2017 r., (czwartek), godz. 17.00–19.30 Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego Moderatorzy: prof. Cezary Obracht-Prondzyński, dr Krzysztof…
-
-
18 października 2017 r., (środa), godz.17.00 Archiwum Państwowe w Gdańsku, ul. Wałowa 5, Gdańsk Organizator: Archiwum Państwowe w Gdańsku Kurator: dr Katarzyna Kubicka
-
17–18 października 2017 r., godz. 10.00–18.00 Ratusz Staromiejski, ul Korzenna 33/35, Gdańsk Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polska Akademia Umiejętności Stacja Naukowa w Gdańsku, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Diecezja Pomorsko-Wielkopolska…
-
22 października 2017 r. (niedziela), godz. 18.45 Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie Organizator: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
-
9 listopada 2017 r. gościem redaktora Cezarego Łasiczki w audycji „OFF CZAREK” w radiu TOK FM był ks. bp prof. Marcin Hintz. Posłuchaj audycji
-
-
-
-
-
-
-
W piątek, 10 listopada 2017 r., o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się otwarcie wystawy „Luter w Gdyni?” W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił…
-
8 listopada 2017 – 23 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
-
31 października 2017 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku – w Oddziale Zielona Brama nastąpi otwarcie wystawy „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”. Ekspozycja zostanie udostępniona…
-
W sobotę, 28 października 2017 r. o godz. 17.00, Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny zaprasza na kolejny koncert z cyklu „W Salonie Uphagenów. Muzyka tradycji ewangelickiej w Gdańsku”. Na październikowym koncercie…
-
W sobotę, 21 października 2017, w godz. 11.00-14.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na kolejny już spacer edukacyjny po Gdańsku. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem –…
-
Wśród eksponatów które będzie można obejrzeć na przygotowywanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”, na szczególną uwagę zasługuje protestancki pochówek…
-
31 października 2017 r. na wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” w Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, wystawiony zostanie starodruk Biblia Swięta To jest Księgi…
-
W dniach 17 i 18 października 2017 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem”. Jej celem jest ukazanie dziejów Reformacji i…
-
W czwartek, 19 października 2017, o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, przy ul. Korzennej 33/35, odbędzie się panel dyskusyjny pastorów Pomorza pod hasłem „Współczesne problemy i wyzwania protestantyzmu”.…
-
„Z ŻYCIA KOŚCIOŁÓW – PROTESTANCI NA POMORZU W XIX I XX W.” – wystawa w Archiwum Państwowym w Gdańsku
W środę, 18 października 2017, o godz. 17.00 Archiwum Państwowe zaprasza na otwarcie wystawy „Z ŻYCIA KOŚCIOŁÓW – PROTESTANCI NA POMORZU W XIX I XX W.” Gdańsk, ul. Wałowa 5.
-
We wtorek, 17 października 2017, o godz. 17.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Centrum św. Jana, Gdańsk, przy ul. Świętojańskiej 50 na otwarcie wystawy JOHANNES BUGENHAGEN. DOKTOR POMERANUS (1485–1558). Wystawa została…
-
2–24 października 2017 r. Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polska Akademii Umiejętności Stacja Naukowa w Gdańsku
-
Od dnia 2 października 2017 r. można uczestniczyć w wydarzeniach wchodzących w skład Projektu „Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem”
-
2 października 2017 r. (poniedziałek) Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ul. Zamkowa 2, Wejherowo Organizatorzy: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Polska Akademia Umiejętności Stacja Naukowa w Gdańsku
-
W dniach 29 i 30 września 2017 r. w Centrum Świętego Jana, przy ul. Świętojańskiej 50 Gdańsku, odbędzie się konferencja naukowa „Reformacja w Prusach Królewskich, Książęcych i Inflantach. Historia – Ludzie – Sztuka –…
-
W środę, 27 września 2017 r. o godz. 17.00, Towarzystwo „Dom Uphagena” zaprasza na wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska” pod tytułem „Edmund i Katarzyna Cieślakowie – dwie rocznice, dwa…
-
Na polskim rynku wydawniczym świeżo ukazały się dwie pozycje poruszające tematykę Reformacji. Są one do kupienia w salonach prasowych. W kwartalniku „Więź” (nr jesień 2017) znaleźć można dział poświęcony jubileuszowi…
-
W sobotę, 23 września 2017 r. o godz. 17.00, Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zapraszają na kolejny koncert z cyklu „W Salonie Uphagenów. Muzyka tradycji ewangelickiej…
-
31 sierpnia 2017 roku, podczas sesji Rady Miasta Gdańska radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji na Pomorzu Gdańskim. W treści rezolucji czytamy: „W 2017 r. obchodzimy 500.…
-
7 września 2017 r. (czwartek) Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica, ul. Browarna 7, Piła Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Pile, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile
-
W czwartek 7 września 2017 r., o godz. 17.30, Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne zaprasza do sali Biblioteki Gdańskiej PAN, na czwarty wykład z cyklu „Gdańskie Wykłady Filozoficzne” pt. „Pozakościelne chrześcijaństwo Sørena Kierkegaarda”.…
-
7 września 2017 r. (czwartek), godz. 17.30 Biblioteka Gdańska PAN, ul. Wałowa 24, Gdańsku Organizator: Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne
-
-
1 lipca 2017 r. (sobota) Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Instytut Kaszubski. 1 lipca 2017 r. miał miejsce organizowany przez NCK wyjazd studyjny pod nazwą „Dziedzictwo kulturowe Reformacji na Pomorzu”. Wydarzenie…
-
-
Do 1945 roku nad panoramą gdańskich Siedlec (niem. Schidlitz) górowała wieża kościoła Zbawiciela. Świątynia ta powstała na potrzeby nowoutworzonej w 1895 roku gminy luterańskiej w rozwijającej się dzielnicy Gdańska. Budowla…
-
22 czerwca w Muzeum Sopotu prof. Tadeusz Stegner opowiadał o sopockich ewangelikach. Wykład zorganizowany został wspólnie z Polskim Towarzystwem Ewangelickim, w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Z dziejów wspólnoty ewangelickiej w…
-
Dziś już jedynie pozostałości dawnego kościoła, dostrzec można przy ul. Zaroślak 18 w Gdańsku. Pierwotną świątynię w tym miejscu wzniesiono w latach 1633–1635 z inicjatywy pastora z Oruni, Eliasa Hirschfelda,…
-
Zobacz film Można już obejrzeć zapis filmowy Debaty Reformacyjnej, która odbyła się 19 maja 2017 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku z udziałem prof. Jerzego Buzka,…
-
-
9 czerwca 2017 r. (piątek) Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1, Toruń Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka UMK, Książnica Kopernikańska,…
-
8 czerwca 2017 r. (czwartek), godz. 17.30 Biblioteka Gdańska PAN, ul. Wałowa 24, Gdańsku Organizator: Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne
-
W czwartek, 8 czerwca 2017 r., o godz. 17.30 Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Gdańskie Wykłady Filozoficzne”. O dziele jednego z największych myślicieli protestanckich XX w.…
-
Od 20 maja w PAN Bibliotece Gdańskiej, przy ul. Wałowej 15 w Gdańsku na ekspozycji „Ars summa, ars sacra” można obejrzeć unikatowe i najcenniejsze obiekty związane z tematyką koegzystencji wielu…
-
We czwartek, 22 czerwca, o godz. 18.00, w Muzeum Sopotu odbędzie się wykład historyka, prof. Tadeusza Stegnera pod tytułem „Ewangelicy w Sopocie”. Wykład organizowany jest wspólnie z Polskim Towarzystwem Ewangelickim,…
-
-
-
-
31 maja 2017 r. (środa), godz. 17.00 Dom Uphagena, ul. Długa 12. Gdańsk Organizator: Towarzystwo „Dom Uphagena”
-
Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Gdańskie Wykłady Filozoficzne”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 1 czerwca 2017 r., o godz. 17.30 w Bibliotece Gdańskiej PAN, przy ul.…
-
W środę, 31 maja 2017 r. o godz. 17.00 w Domu Uphagena, przy ul. Długiej 12 w Gdańsku, odbędzie się wykład historyka, prof. Tadeusza Stegnera, pod tytułem „Ewangelicy w Trójmieście…
-
Posłuchaj audycji „500-lecie reformacji” – gośćmi Wojciecha Sulecińskiego w audycji „Co za Historia” w dniu 17 maja 2017 r. byli biskup Marcin Hintz, proboszcz parafii luterańskiej w Sopocie oraz zwierzchnik…
-
-
-
-
-
24 maja 2017 r. (środa) w Teatrinium Vera, o godz. 18.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie ze Słowem Bożym”, które poprowadzi ks. bp Marcin Hintz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Tematem wieczornego spotkania jest Księga Koheleta.…
-
21 maja 2017, godz.18.00 Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk Organizatorzy: Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
-
21 maja 2017 r. (niedziela), godz. 12.00 Muzeum Sopotu, ul. Poniatowskiego 8, Sopot Organizator: Muzeum Sopotu
-
21 maja 2017 r. (niedziela), godz. 9.30 Kościół Zbawiciela, ul. Parkowa 5, Sopot Organizator: Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
-
19 maja 2017 r., (piątek), godz. 16.00 GDAŃSKI KONGRES REFORMACYJNY Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, Długi Targ 46, Gdańsk Organizatorzy: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła…
-
20 maja 2017 r. (sobota), godz. 18.00 Centrum Ekumeniczne św. Brygidy, Gdańsk, Polanki 124 Organizator: Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
-
20 maja 2017 r., (sobota) Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury Kurator: Klaudiusz Grabowski Po kościele św. Jana w Gdańsku oprowadzał: ks Krzysztof Niedałtowski, po kościele Najświętszej Panny Marii – dr Jacek…
-
19 maja 2017 r., (piątek), godz. 19.00 Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1, Gdańsk Organizator: Polska Filharmonia Bałtycka
-
W piątek, 19 maja 2017 r., o godz. 16.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbędzie się debata z udziałem prof. Jerzego Buzka, pisarza Pawła Huelle, historyka…
-
18–19 maja 2017 r. Aula Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego Organizatorzy: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
-
W sobotę 20 maja od godz. 19.00 w PAN Bibliotece Gdańskiej, przy ul. Wałowej 15 w Gdańsku, będzie można obejrzeć unikatowe i najcenniejsze obiekty związane z tematyką koegzystencji wielu religii…
-
W niedzielę, 21 maja 2017 r. o godz.12.00 w Muzeum Sopotu odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Z dziejów wspólnoty ewangelickiej w Sopocie”. Ekspozycja prezentuje przebieg ruchu reformacyjnego z XVI w.…
-
-
7 maja 2017 r. (niedziela), godz. 11.00 Kościół Zbawiciela, ul. Parkowa 5, Sopot Organizatorzy: Fundacja Nova Arte, Wyższobramski Chór Kameralny, Chór Kameralny „441 Hz”, projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
-
6 maja 2017 r. (sobota), w godz. 11.30–14.30 Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk Kuratorzy: Aleksandra Mrozowska, Klaudiusz Grabowski
-
W niedzielę, 21 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Domu Uphagena w Gdańsku zaśpiewa urodzona w Polsce, wykształcona w Holandii, mieszkająca w Amsterdamie, ceniona barokowa sopranistka Aleksandra Anisimowicz. Artystka…
-
-
W niedzielę, 7 maja 2017 r. o godz. 11.00 w Kościele Zbawiciela odbędzie się jeden z koncertów „Gdańskiej Wiosny Chóralnej+”. Projekt „Gdańska Wiosna Chóralna+” to cykl wiosennych koncertów w wykonaniu…
-
W niedzielę, 21 maja 2017 r. o godz. 18.00, Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny zaprasza na pierwszy koncert z cyklu „W Salonie Uphagenów. Muzyka tradycji ewangelickiej w Gdańsku”. Celem projektu jest …
-
W środę, 26 kwietnia 2017 r., o godz. 17.30 w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni, przy ul. Piłsudskiego 18 odbędzie się otwarcie wystawy o Reformatorze Północy – Janie Bugenhagenie. W…
-
We czwartek, 27 kwietnia 2017 r. o godz. 17.30, Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zaprasza wszystkich członków i sympatyków na prelekcję dr Jerzego Sojki pt. „Marcin Luter i Reformacja”. Spotkanie…
-
Nazwa ta odnosi się jednocześnie do dwóch najważniejszych sopockich kościołów, w zależności od omawianego okresu historii. Oba znajdują się przy wyznaczającej północno-południową oś miasta ulicy Bohaterów Monte Cassino. Pierwszy z…
-
Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny zaprasza na koncerty dziesiątej edycji imprezy. Wielkim wydarzeniem w przededniu Wielkiego Tygodnia będzie wykonanie Pasji według św. Jana J.S. Bacha, które odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia 2017 w Centrum…
-
W piątek, 7 kwietnia 2017 r., o godz. 17.30, Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne zaprasza na wykład bp prof. dr hab. Marcina Hintza „Obraz reformatora Marcina Lutra w polskiej literaturze naukowej i…
-
Ideą postawienia nowego oliwskiego kościoła było uczczenie ofiar wojny francusko-pruskiej w latach 1870–1871. W końcu XIX w. w całych Niemczech zostały wzniesione liczne pomniki dla upamiętnienia tego konfliktu. Bezpośrednia inspiracją dla Gdańszczan…
-
Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne zaprasza do wysłuchania wykładów z cyklu „Gdańskie Wykłady Filozoficzne”. Pierwszy wykład edycji wiosennej odbędzie się w czwartek, 16 marca 2017 r., o godz. 17.30 w Bibliotece Gdańskiej…
-
Kościół Bożego Ciała w Gdańsku powstał jako część katolickiego zespołu szpitalnego pod takim samym wezwaniem. Pierwsze wzmianki o nim znajdują się w aktach beatyfikacyjnych Doroty z Mątowów z 1385 roku. Najwcześniejsze potwierdzone informacje o szpitalu…
-
Obok dekoracji stropu Wielkiej Sali Rady malarz Izaak van den Blocke wykonał na początku XVII w. monumentalny cykl obrazów zdobiących do dziś salę Kamlarii (Kasy Miejskiej) w Ratuszu Głównego Miasta.…
-
22 lutego 2017, w godzinach 10.05–11.00, ks. bp Marcin Hintz – zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, był gościem Radia TOK FM. W audycji redaktora Cezarego Łasiczki „OFF Czarek” ks. bp Hintz rozmawiał na temat rocznicy śmierci Reformatora Kościoła…
-
-
-
-
-
-
16 lutego 2017 roku w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbył się wykład dr Janusza Dargacza, pracownika Muzeum Historycznego miasta Gdańska pt. „Żebracy, sieroty i… Hitlerjugend. Z dziejów…
-
10 lutego 2017 roku, w ramach wykładów z cyklu ,,Dominikańskiej Szkoły Wiary w Gdańsku”, swój referat wygłosił ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz – zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego…
-
W czwartek, 16 lutego 2017 roku, o godz. 17.00 odbędzie się wykład Janusza Dargacza „Żebracy, sieroty i… Hitlerjugend. Z dziejów Domu Dobroczynności przy ul. Sierocej w Gdańsku”. Organizator spotkania – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska serdecznie…
-
7 lutego 2017 r. członkowie i sympatycy Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego spotkali się w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej, dawnej Reducie Koszarowej na Biskupiej Górce w Gdańsku i wysłuchali wykładu…
-
Obraz „Sąd Ostateczny” różni się swą kompozycją i ikonografią od cyklu „Cnoty obywatelskie”; odznacza się jednolitością koncepcji, o zdecydowanie religijnym wydźwięku. Strefę niebiańską zakreśla półkole z obłoków, na kształt girlandy.…
-
Wielka Sala Rady w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, zwaną Salą Czerwoną, jest najcenniejszym i najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem tej budowli. Jest też największym z dzieł Hansa Vredemana de Vries, który opracował dla niej…
-
3 lutego 2017 r. w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie otwarto wystawę „Sola scriptura. Biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów od XVI do XX wieku”. Na ekspozycji można zapoznać się z…
-
Kościół Mariacki (Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) jest największym ceglanym kościołem świata. Jej bryła znacznie przewyższająca kubaturą i rozmiarami katedry w Pelplinie, czy Królewcu jest w obecnym kształcie dziełem XV…
-
Spotkanie odbędzie się dnia 7 lutego 2017 (wtorek) o godz. 17.00 w Auli Gdańskiej Szkoły Wyższej przy ul. Biskupia Górka 24B w Gdańsku. Uczestnicy wysłuchają prelekcji Krzysztofa Jachimowicza z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska pt. „Biskupia Górka wczoraj”. Odbędzie…
-
Dominikańska Szkoła Wiary oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska Gdańsk-Sopot-Gdynia mają przyjemność zaprosić wszystkich poszukujących kontaktu z Bogiem i ludźmi, pragnących pogłębiać swoją wiarę oraz poszerzać wiedzę teologiczną na wykład pt. ,,500-lecie dziedzictwa Reformacji”, który odbędzie…
-
W społeczeństwie średniowiecznym obowiązek opieki nad chorymi, starymi i ubogimi wynikał z chrześcijańskiego nakazu miłosierdzia. W Gdańsku począwszy od XIV wieku obowiązek ten wypełniały szpitale, których w średniowiecznym mieście powstało osiem. Zakres zadań…
-
Znajdujący się w Sopocie przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 10-15 Dom Opieki Gminy Ewangelickiej, został wybudowany z inicjatywy pastora Otto Bowiena nieopodal jego parceli. Obiekt został zaprojektowany przez Paula Puchmuellera w 1903 r., a wzniesiony około…
-
Gotycki kościół św. Jana jest obiektem o bogatej historii – interesującej, ale i bardzo dramatycznej. Obiekt, którego budowa sięga połowy XIV w., do sierpnia 1945 r. pełnił funkcję sakralną. Po…
-
Gimnazjum Akademickie, zwane Ateneum Gdańskim, było miejską szkołą kształcącą w duchu reformacji. Otwarcie placówki, która mieściła się w dawnym klasztorze franciszkańskim, odbyło się 13 czerwca 1558 r. Pierwszym rektorem Gimnazjum został Johann Hoppe…
-
Kościół Wniebowstąpienia (Himmelfahrtkirche) w Nowym Porcie to monumentalna budowla z cegły z elementami z grubo ciosanego granitu. Jego neogotyckie mury nawet dziś – okaleczone przez wojnę z licznymi bliznami po trafieniach różnych kalibrów pocisków zachwycają…
-
Dnia 31 października 2016 roku, podczas nabożeństwa w kościele Zbawiciela w Sopocie, miała miejsce inauguracja obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, pod hasłem: „Ewangelickie dziedzictwo w…
-
W piątek, 3 lutego 2017 r., o godz.13.00 w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie nastąpi otwarcie wystawy „Sola Scriptura. Biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów od XVI do XX wieku”. Na organizowanej przez…
-
Dnia 7 października 2016 w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie odbyła się coroczna gala „Sopocka Muza”, podczas której tegorocznym laureatom zostały wręczone sopockie nagrody w dziedzinie kultury i nauki. Statuetki trafiły do Jagody…
-
PROF. DR HAB. TADEUSZ STEGNER W 1517 r. gdy Marcin Luter, przybijając na drzwiach kościoła w Wittemberdze swoje 95 tez rozpoczynał dzieje protestantyzmu Polska była krajem wielowyznaniowym. Wprawdzie religią przeważającej…
-
KALINA ZABUSKA Korzenie rodzinne i życie osobiste jako czynniki kształtujące osobowość. Droga artystyczna Daniel Mikołaj Chodowiecki urodził się 16 października 1726 roku w Gdańsku jako syn kupca zbożowego Gottfrieda (Godefroi)…
-
JACEK WIJACZKA Gdański Rocznik Ewangelicki, vol. VIII, 2014 Treść tez ogłoszonych przez Marcina Lutra w 1517 r. szybko dotarła do Polski[i], ale na jakiekolwiek istotne zmiany z tym związane trzeba…
-
W środowisku artystycznym naszego regionu jesteście Państwo oboje znanymi postaciami. Pan jest rzeźbiarzem, Pani malarką, zajmującą się również ceramiką. Na jakiej uczelni zdobyliście Państwo wykształcenie, które pomogło tak wspaniale rozwinąć…
-
17 maja 2016 roku w siedzibie Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej odbyło się posiedzenie komitetu organizacyjnego obchodów 500.lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu. Na zaproszenie ks. bp. Marcina Hintza na spotkanie przybyli przedstawiciele trójmiejskich…
-
W marcu 2016 roku ukazała się książka pt. Na początku był Chrystus będąca szeroką relacją z rozmów biskupów trzech wyznań chrześcijańskich. Trzydniowe rozmowy odbyły się w krakowskiej Kurii Biskupiej w sierpniu…
-
1 grudnia 2015 roku w Urzędzie Miasta Gdańska odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanym obchodom jubileuszu 500-lecia Reformacji w Trójmieście i na Pomorzu w 2017 roku. W konferencji wzięli udział m.in.…
-
Red. Czy sądzi Ksiądz Profesor, że na mapie nowożytnej myśli filozoficznej wyraźnie zarysowuje się obszar filozofii protestanckiej? Jeżeli spojrzymy na nowożytność, to możemy o czymś takim powiedzieć, ale w filozofii…
-
Miło mi gościć w Pana gabinecie, Panie Profesorze. Jakie są obszary Pana badań naukowych? Są one dosyć trudne do zrozumienie dla laika… Akustyka na ogół kojarzy się z tym, co…
-
Red.: Pani Arturze, Nagroda Diakonii KEA w RP „Miłosierny Samarytanin” to wielkie wyróżnienie, jak również podsumowanie Pańskiej wieloletniej działalność w naszej Parafii. Czy wiadomość o otrzymaniu nagrody spadła na Pana…
-
Red. Mam zaszczyt i przyjemność, w imieniu Redakcji „Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego” przybliżyć Czytelnikom sylwetki rodzeństwa Stegner: pani Hanny Kostuch, emerytowanej nauczycielki oraz profesora Uniwersytetu Gdańskiego, Tadeusza Stegnera. Są Państwo przedstawicielami…
-
Red. Mam przyjemność prowadzenia rozmowy z Państwem: Czesławą Toeplitz – dla przyjaciół Slavią – biologiem oraz filologiem i profesorem Karolem Toeplitzem, filozofem, tłumaczem, eseistą… K.T. I teologiem… I teologiem, oczywiście!…
-
Jest Pan znaną, rozpoznawalną postacią w pejzażu Trójmiasta, barwną, nietuzinkową,o dużym uroku osobistym. Przed przybyciem do Polski, mieszkał Pan w Nigerii. Ten daleki afrykański kraj jest Pana pierwszą ojczyzną. Proszę…
-
W środowisku naukowym w Polsce i zagranicą jest Pan, Panie Profesorze, postacią znaną i bardzo cenioną. Jest Pan autorem wielu publikacji, nauczycielem pokoleń studentów, dyplomantów i doktorantów. Proszę powiedzieć, jaki…
-
Red.: Cała, prawie 39-letnia Służba Księdza Biskupa w naszym Kościele, to praca w diasporze. A diaspora, to rozproszenie, nie tłumy. Dlaczego wybrał Ksiądz Biskup pracę w diasporze? Ja diaspory nie…
-
Nadburmistrz Gdańska w latach 1862–1890. Syn Karla Adolpha Leopolda von Wintera (1794–1864), luterańskiego pastora i superintendenta, pedagoga, inspektora szkolnego w Świeciu oraz Charlotty Krüger (1804–1882). Był jedną z najwybitniejszych osobowości…
-
Urodzony w Gdańsku w rodzinie ewangelickiej fiński kompozytor, organista, pedagog muzyczny, kolekcjoner fińskiej muzyki ludowej, nauczyciel Jana Sibeliusa. Rodzicami jego byli kupiec Hans Edvard Faltin i Rose Friederke z domu…
-
Przedsiębiorca, właściciel jednej z największych firm spedycyjnych w Gdańsku. Współpracował z najważniejszymi fabrykantami włókienniczymi Łodzi i Warszawy. Biegle władał językiem polskim i rosyjskim. Jego firma miała filie w Bydgoszczy i…
-
Nauczycielka, działaczka ruchu esperanckiego. Urodziła się 4 grudnia 1841 r. w Gdańsku w rodzinie ewangelickiej. Była córką Gustawa Lorweina i Adeli z domu Juchnowicz. Anna Lorwein zdobyła wykształcenie nauczycielskie. Wyszła…
-
Przemysłowiec, filantrop, luteranin, związany z Łodzią i z Sopotem. Urodzony w 1844 w Radomiu, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Był dyrektorem jednej z największych przędzalni w Łodzi. Po ślubie…
-
Zasłużony duszpasterz Parafii Ewangelickiej i obywatel Sopotu. Urodził się tu 28 września 1863 r. jako syn farbiarza tkanin i właściciela domu towarowego Theodora Bowiena i Johanny z d. Kramer. Miał…
-
Drugi burmistrz Sopotu w latach 1905–1908. W historii kurortu zapisał się jako niezwykle energiczny i prężny gospodarz. Podczas jego kadencji powstały Park Południowy i Łazienki Południowe, wybudowano pierwszy tor saneczkowy…
-
Polski duchowny luterański. Urodził się w Warszawie. W 1920 r. zgłosił się do wojska jako ochotnik. Ukończył studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po ordynacji został prefektem w seminarium…
-
Wybitna lekarka, patriotka, działaczka społeczna. Pochodziła z warszawskiej rodziny ewangelickiej. Urodziła się 1 stycznia 1902 roku w Mandżurii, gdzie ojciec jej, znany inżynier Emil Titz, pracował przy budowie kolei transsyberyjskiej.…
-
31 października 2016 r. (poniedziałek), godz. 17.00 Nabożeństwo w Święto Reformacji połączone z koncertem kameralnym i prezentacją kalendarza obchodów Kościół Zbawiciela, ul. Parkowa 5, Sopot
-
3 lutego 2017 r. Muzeum Zachodniokaszubskie, ul. Zamkowa 2, Bytów Organizatorzy: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie Kurator: Anna Sujecka Czas trwania wystawy: 3 lutego – 23…
-
16 marca 2017 r. (czwartek), godz. 17.30 Biblioteka Gdańska PAN, ul. Wałowa 24, Gdańsk Organizator: Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne
-
7 kwietnia 2017 r. (piątek), godz. 17.30 Biblioteka Gdańska PAN, ul. Wałowa 24 , Gdańsk Organizator: Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne
-
26 kwietnia 2017 r. (środa), godz. 17.30 Kaszubskie Forum Kultury, ul. Piłsudskiego 18, Gdynia Organizator: Kaszubskie Forum Kultury
-
27 kwietnia 2017 r. (czwartek), godz. 17.30 Sala Plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Sopot, ul. Kościuszki 51
-
27–28 kwietnia 2017 r. (czwartek, piątek) Centrum Luterańskie w Koszalinie, ul. Połczyńska 1, Koszalin Organizator: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koszalinie
-
7 maja 2017 r. (niedziela) Kościół Zbawiciela, plac Zbawiciela 1, Bydgoszcz Koncert zorganizowany w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater
-
23 września (sobota) 2017, godz.17.00 Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk Organizatorzy: Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
-
16–17 września 2017 r. (sobota, niedziela) Kościół Zbawiciela, plac Zbawiciela 1, Bydgoszcz Organizator: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy
-
29–30 września 2017 r. (piątek, sobota) Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk Organizatorzy: Instytut Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Historii…
-
1 października 2017 r. (niedziela) Akademia Pomorska w Słupsku, ul. K. Arciszewskiego 22A, Słupsk Organizatorzy: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Słupsku, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie, Akademia Pomorska…
-
10 października 2017 r. (wtorek) Muzeum Ziemi Kociewskiej, ul. Boczna 2, Starogard Gdański Organizatorzy: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Ziemi Kociewskiej Kurator: Anna Sujecka Czas trwania wystawy: 10 października…
-
13 października 2017 r. (piątek) Regionalne Centrum Kultury w Pile, plac Staszica 1, Piła Organizatorzy: Regionalne Centrum Kultury w Pile, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile
-
14 października 2017 r. (sobota), godz. 10.30 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1, Toruń Organizatorzy: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia
-
14 października 2017 r. (sobota) Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, aleja Solidarności 1-3, Toruń Organizator: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu
-
17 października 2017 r. (wtorek), godz. 17.00 Centrum św. Jana, Świętojańska 50, Gdańsk Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polska Akademia Umiejętności Stacja Naukowa w Gdańsku