„Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi” – Festiwal Schopenhauera, maj 2024

Festiwal Schopenhauera – maj 2024
„Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi”

Majowa edycja Festiwalu będzie poświęcona schopenhauerowskiej koncepcji relacji międzyludzkich. Jest ona niezwykle inspirująca, ponieważ niesie w sobie moc ambiwalencji. W momentach dialektycznych napięć bardzo jasno widać, że istnienie innych, będąc obciążeniem, ciągłą trudnością wynikającą z konieczności nieustannego określania własnego położenia względem nich, a nawet walki o upragnioną pozycję, może być źródłem najgłębszego ukojenia.

Prowadzący postawią pytania o aktualność myśli Schopenhauera, ile raczej o to, jakie wątki jego filozofii mogą nam się współcześnie najbardziej przydać. Czy dzięki jego myśli możemy lepiej zrozumieć zasady życia społecznego? Czy mizantropia jest konieczną konsekwencją przebywania wśród innych?

Według gdańskiego filozofa, choć trudno nam kochać samych siebie, zaś miłość do kogoś innego jest jeszcze mniej prawdopodobna, to jednak właśnie altruizm daje rzadką okazję do zapomnienia o własnym cierpieniu. Pochylenie się nad troskami bliźnich pozwala choć na moment wyrwać się zapomnienia o własnym cierpieniu. Podstawą dla rozważań będą fragmenty z głównego dzieła Artura Schopenhauera „Świat jako wola i przedstawienie”, a także teksty Sigmunda Freuda, Friedricha Nietzschego, Karen Horney, Ericha Fromma, Maxa Schelera czy Susan Sonntag.


PROGRAM
Piątek 24 maja 2024
Pomiędzy mizantropią i współodczuwaniem

17:30 – 18:00 Powitanie i Czytanie performatywne: Fragmenty z Schopenhauera o relacjach międzyludzkich.
Wykonanie: Magdalena Boć

18:00 – 18:45 Wykład mistrzowski na dwa głosy. Relacje międzyludzkie w perspektywie schopenhauerowskiej.
Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak

18:45 – 20:00 Panel ekspercki, komentujący, w kontekście współczesnych przemian indywidualnego i społecznego sposobu bycia. Goście: Barbara Markowska-Marczak i Wojciech Tochman. Prowadzenie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak

20:00 – 22:00 Filozoficzne afterparty przy muzyce i winie


Sobota 25 maja 2024
Miłość nie istnieje?

18:00-18:15:00 Wprowadzenie

18:15 – 19:00 Wykład mistrzowski. Relacja romantyczna, jej autentyczność i fikcja. Popkulturowe mity vs. schopenhauerowski sceptycyzm.
Kazimiera Szczuka

19:00 – 20:00 Panel ekspercki, seksuologiczno-psychoanalityczny:
Alicja Długołęcka i Bartosz Puk. Prowadzenie Piotr Augustyniak.

20:00 – 22:00 Filozoficzne afterparty przy muzyce i winie


Autorami programu festiwalu są:

Katarzyna Kasia
Filozofka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Princeton (USA). Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów. Członkini grupy eksperckiej Team Europe. W telewizji TVN24 współprowadzi program Szkło kontaktowe. Jest gospodynią wtorkowych i czwartkowych poranków w Radiu Nowy Świat. Pisze felietony dla tygodnika Newsweek Polska, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W wydawnictwie Znak właśnie ukazała się książka jej i Grzegorza Markowskiego 7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei.

Piotr Augustyniak
Filozof, pisarz i tłumacz. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor wielu książek i artykułów, m.in. bestsellerowego Jezusa Niechrystusa i eseju Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego. Jego zainteresowania filozoficzne obejmują pogranicze metafizyki, filozofii człowieka, mistyki i krytyki nowoczesności. Autor krytycznych prac na temat polskiej tożsamości. Związany z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie prowadzi teatralny talk show „Myślnik. Jazz – filozofia – stand up”. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prowadził cykl debat „Bezradność filozofa”. Członek redakcji Przeglądu Politycznego i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikuje w m.in. w Gazecie Wyborczej oraz Przeglądzie Politycznym. Urodzony w Gdańsku, mieszka w Krakowie.

Wydarzenie biletowane.
Bilety na festiwal dostępne na bilety.ikm.gda.pl