Grudziądzki Festiwal Muzyki u św. Jana

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburska w Polsce oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Grudziądzu zapraszają na Grudziądzki Festiwal Muzyki u św. Jana, który odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 r. w kościele św. Jana, przy ul. Szkolnej 10 w Grudziądzu. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Grudziądza. Sobotnie spotkanie zawiera cztery punkty:

10.00 – Spacer edukacyjny z przewodnikiem „Śladami ewangelików w Grudziądzu”

13.00 – Warsztaty chóralne polskiej muzyki reformacyjnej

15.30 – Gembicki i Stobeusz – twórcy literackiej i muzycznej kultury ewangelickiej w Polsce

16.00 – Kolegium Muzyki Ewangelickiej: Blanka Dembosz-Tondera i Szymon Wojnarowicz Trio


Obchody 500 lat Reformacji w Grudziądzu w 2024 roku

Za początek Reformacji w Grudziądzu uważa się kazanie, które wygłosił w kościele farnym biskup pomezański Eberhard von Queiss z Kwidzyna, będący w mieście w okolicach Bożego Narodzenia 1524 roku. O wystąpienie poprosił go osobiście Jan Sokołowski, królewski starosta. Słowa biskupa padły w Grudziądzu na żyzny grunt, choć wobec oporu króla i katolickiej hierarchii duchownej.

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Jana w Grudziądzu przygotowała z okazji 500 lat Reformacji plan obchodów, który obejmuje różne miejsca w mieście, różne formy mówienia o historii i znaczeniu Reformacji dla Grudziądza. Wydarzeniem, które w kwietniu 2024 r. rozpoczęło jubileuszowe obchody było otwarcie wystawy Ewangelicy w Grudziądzu, której kuratorem był Łukasz Ciemiński. Ekspozycji towarzyszył katalog. W tym czasie powstała także strona www.reformacjagrudziadz.info stworzona przez Monikę Skowrońską-Iwan w oparciu o materiały dra Jerzego Domasłowskiego.

W kolejnym miesiącu parafia uczestniczyła w Nocy Muzeów, aby nie tylko otworzyć kościół św. Jana dla zwiedzających, ale dać możliwość uczestnikom wzięcia udziału w grze terenowej Śladami ewangelików w Grudziądzu przygotowanej wraz ze stowarzyszeniem „ProjektGrajmy!”. Oprócz zwiedzania kościoła, gdzie dostępne były plansze przedstawiające życie parafii i naukę Kościoła, uczestnicy Nocy Muzeów mieli możliwość wysłuchania wykładu proboszcza ks. dr. Karola Niedoby na temat Kościoła i historii grudziądzkiej parafii.

W czerwcu w Miejskiej Bibliotece im. Wiktora Kulerskiego zorganizowano dyskusję, w której udział wzięli dr Jerzy Domasłowski, ks. dr Karol Niedoba, proboszcz grudziądzkiej parafii oraz Paweł Łukasz Nowakowski, a także otwarta została wystawa pt. Słowo Boże. Uczestnicy spotkania mogli przyjrzeć się starodrukom związanym z luteranizmem, które są w zasobach biblioteki, a także zapoznać się z historią parafii oraz wiedzą związaną z nauką Kościoła na planszach opracowanych przez Monikę Skowrońską-Iwan.

11 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste nabożeństwo. W tym dniu zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić wystawę Ewangelicy w Grudziądzu. Podczas zwiedzania obecny był wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, a w nabożeństwie uczestniczyli m.in. bp Pavlo Shvarts z Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy – proboszcz partnerskiej parafii w Charkowie, proboszczowie ks. Marek Loskot z Bydgoszczy, ks. Dawid Mendrok z Włocławka, Lipna i Rypina, ks. Marcin Kotas z Poznania, ks. Janusz Olszański (met.) – prezes oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Dariusz Kunicki (rzym.), kaznodzieja Daniel Kułakowski (met.). Władze Grudziądza reprezentowali: przewodniczący Rady Miejskiej Szymon Gurbin i wiceprzewodniczący Jakub Kopkowski, obecni byli przedstawiciele miejskich instytucji oraz organizacji.

Opracowano za Zwiastunem Ewangelickim