Listy Marcina Lutra
na wystawie
„Gedanum domus nostra”
w PAN Bibliotece Gdańskiej

W sobotę 20 maja od godz. 19.00 w PAN Bibliotece Gdańskiej, przy ul. Wałowej 15 w Gdańsku, będzie można obejrzeć unikatowe i najcenniejsze obiekty związane z tematyką koegzystencji wielu religii w Gdańsku.

Gdańsk przez wieki był miejscem, w którym mieszkali, czy przebywali w trakcie podróży przedstawiciele wielu religii. Katolicy, protestanci, żydzi, prawosławni i nieliczni muzułmanie kształtowali dzieje miasta nad Motławą, budując wspólną przestrzeń. Celem, który przyświeca tegorocznej Nocy Muzeów, jest ukazanie Gdańska jako wspólnego domu zamieszkiwanego przez różne wyznania. Domu, w którym żyło się obok siebie w pokoju, ale któremu nieobce były również konflikty.

Jednym z eksponatów jest wydana w 1630 roku w Strasburgu Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra, która służyła Radzie Miasta Gdańska jako egzemplarz urzędowy. Luksusowo oprawiona oraz opatrzona okuciem z herbem Gdańska, na wyklejce przedniej zawiera wykaligrafowany spis miejskich urzędników, na czele z ówczesnym burgrabią Adrianem von der Linde (1610-1682) oraz burmistrzami Konstantinem Ferberem (1580-1654) i Nicolausem Pahlem (1595-1649), którzy w 1649 roku złożyli przysięgę wierności nowo wybranemu i koronowanemu 17.01.1649 roku królowi Rzeczypospolitej Janowi II Kazimierzowi Wazie. W zabytkowej czytelni będzie można również zobaczyć inne święte księgi – Koran oraz fragment XIX-wiecznej Tory, a także korespondencję samego Marcina Lutra.

Pokazowi zbiorów historycznych towarzyszyć będzie szereg innych atrakcji. W Sali wystawowej ekspozycja „Ars summa, ars sacra” przybliży ciekawe losy gdańskich kościołów. Widzowie poznają historię i rozwój sieci świątyń na terenie Gdańska poprzez widoki, plany czy detale architektoniczne kościołów i klasztorów, tych zachowanych oraz już nieistniejących, a także różnorodne artefakty z nimi związane, od średniowiecznych antyfonarzy po XX-wieczne dewocjonalia. Nie zabraknie akcentów rocznicowych. 2017 to nie tylko rok 500-lecia reformacji, ale 500. urodzin Jana Bernarda Bonifacia, pierwszego darczyńcy Biblioteki Rady Miasta Gdańska. Markiz Orii interesował się prądami reformacyjnymi, których odbicie znaleźć można w jego zachowanym do dziś księgozbiorze. Pasjonaci historii będą mieli okazję wysłuchać wykładu popularnonaukowego o koegzystencji trzech wyznań w nowożytnym Gdańsku, który wygłosi prof. UG dr hab. Sławomir Kościelak (godz. 20.00). Całości dopełni prezentacja klepsydr, zaproszeń na śluby, powiadomień o zaręczynach oraz nielicznych judaików z okresu Wolnego Miasta Gdańska wraz z kartami pocztowymi przedstawiającymi gdańskie zabytki sakralne. Zachęcamy również do udziału w naszych zabawach dla młodszych i starszych, w których będzie można sprawdzić swoją wiedzę o religiach i o Gdańsku. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

Kuratorką wystawy jest Anna Frąckowska. Autorkami są: Anna Frąckowska, Beata Gryzio, Agnieszka Kubiak, Agata Larczyńska i Maria Otto.