Elementy pochówku
z kościoła Trójcy Św.
na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Wśród eksponatów które będzie można obejrzeć na przygotowywanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”, na szczególną uwagę zasługuje protestancki pochówek z gdańskiego kościoła Trójcy Świętej.

W 2014 roku podczas badań prowadzonych przez Renatę Wiloch-Kozłowską w gdańskim kościele Trójcy Świętej archeolodzy odkryli zasypane wejście do dwóch krypt, a w nich trumny z ludzkimi szczątkami. Najstarsze pochodziły z 1632 roku. W tym miejscu pochowano między innymi członków rodów Heweliuszów, Hardersów oraz Offenbergów, należących do gdańskiego patrycjatu. Szczególnie interesujące są zachowane tekstylia. Drewniane trumny od zewnątrz obito tkaniną wełnianą i ozdobiono galonami – taśmami wykonanymi z nici jedwabnej ze złotym lub srebrnym oplotem. Na szczytowych ściankach trumien zamocowano kartusze sławiące złożoną do grobu osobę bądź przedstawiające jej herb. Zmarłych pochowano w jedwabnych całunach, na materacach wypchanych drewnianymi wiórami. Pod głowami mieli poduszki, również jedwabne, wypełnione aromatycznymi ziołami. Zazwyczaj, przed zawinięciem w całun zmarłych ubierano w zwykłe lniane koszule. W omawianych gdańskich pochówkach mieli na sobie odzież składającą się z kilku części: jedwabne suknie bogato zdobione koronkami, pończochy, rękawiczki oraz nakrycia głowy w postaci czepka lub czapki.

Na wystawie, w specjalnie zaprojektowanej gablocie, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana publicznie część wyposażenia trumien: jedwabna suknia grobowa, jedwabna poduszka i całun, pasamony (ozdobne wstęgi i kokardy), fragment galonu, a także kartusz rodziny Heweliuszów.

Otwarcie wystawy nastąpi 31 października 2017 r. o godz. 14.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 2 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. w Zielonej Bramie – Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, u. Długi Targ 24.