Zapomniany język
symboli w sztuce
świętojańskiej

We wtorek, 26 marca 2024 r. o godz. 18.00, Centrum św. Jana w Gdańsku zaprasza na wykład ks. dr Krzysztofa Niedałtowskiego pt. Zapomniany język symboli w sztuce świętojańskiej. To kolejne spotkanie w cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.

Sztuka sakralna próbuje od wieków wyrazić to, co niewyrażalne. Dlatego posługuje się tajemniczym kodem symboli. W kościele św. Jana zarówno katolicy przed okresem reformacji, jak i luteranie pozostawili wiele treści zaszyfrowanych w artystycznym wystroju świątyni. Intrygujące malarstwo ścienne zapomniane przez wieki to istny rebus tajemniczych przesłań religijnych i świeckich. Czy mamy w naszym kościele unikatowy Sąd Ostateczny bez Sędziego? Podobnie zagadkowe są alegoryczne figury z luterańskich epitafiów. Co znaczy putto bawiące się mydlanymi bańkami? Takie zagadnienia będą poruszane podczas wykładu.

Koordynatorką cyklu jest Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK. Wykład odbędzie się w Centrum św. Jana, przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku
Wstęp wolny.

Ks. dr Krzysztof Niedałtowski

Rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Gdańskiej.

O historii kościoła św. Jana przeczytasz na stronie:

https://www.reformacja-pomorze.pl/2017/01/25/kosciol-sw-janaw-gdansku/