Premiera publikacji
„Mateusz Deisch. Gdańscy wywoływacze”
w Instytucie Kultury Miejskiej

W piątek, 31 stycznia 2020 r., o godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie autorskie, będące premierą publikacji „Mateusz Deisch. Gdańscy wywoływacze. Reprint rycin z 1763 roku”. W rozmowie na temat powstania książki oraz życia w XVIII-wiecznym Gdańsku wezmą udział autorki: Małgorzata Biłozór-Salwa, dr Marta Bieszk oraz Kalina Zabuska. Gospodynią wieczoru będzie dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Dnia Domeny Publicznej.

Publikacja „Mateusz Deisch. Gdańscy wywoływacze. Reprint rycin z 1763 roku” zawiera przedruk kolorowych rycin z cyklu, których oryginały znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Książka zawiera teksty popularnonaukowe: dr Marty Bieszk – dotyczący „gdańskiej gadki”, Kaliny Zabuskiej o grafiku Mateuszu Deischu oraz dr Małgorzaty Biłozór-Salwy o zjawisku ulicznych sprzedawców („wywoływaczy”). Premiera publikacji będzie rozmową o mieszkańcach osiemnastowiecznego Gdańska, o ich strojach, narodowości, języku i o wszystkim tym co można wyczytać z tych reporterskich dokumentów ówczesnego życia w naszym mieście.

Po premierze publikacji, o godz. 20.00 odbędzie się prezentacja zrekonstruowanych zaśpiewów gdańskich wywoływaczy w opracowaniu Aleksandry Litwinienko. Gdańska grupa rekonstrukcji historycznej Kompania Kaperska odtworzyła postaci wywoływaczy – ich stroje i rekwizyty. Podjęta została próba odtworzenia języka, w jakim zaśpiewy sprzedawców zostały zapisane na rycinach. W studiu Akademii Muzycznej nagrano zaśpiewy wywoływaczy, którym głosu użyczyli: Wioletta Krewniak, Aleksandra Litwinienko, Jacek Tlaga, Marcin Pawelski i Weronika Podlasińska. Brzmienia zaśpiewów można odsłuchać na kanale Youtube Instytutu Kultury Miejskiej.

Brzmienie zaśpiewów:

Sprzedawca kaszy: https://www.youtube.com/watch?v=tzLCXQkrEJ4
Sprzedawca nożyczek: https://www.youtube.com/watch?v=-v153ZUOUrU
Sprzedawca mioteł: https://www.youtube.com/watch?v=02BItZnU90g

Na zakończenie wieczoru, o godz. 20.30 będzie można obejrzeć wizualizacje Pawła Szulza do muzyki inspirowanej zaśpiewami sprzedawców.

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk
Wstęp wolny,  trakcie spotkania możliwość zakupu publikacji.

Ilustracje: Domena publiczna, www.szukamy.org