Promocja książki dr Magdaleny Sachy o działalności Louise von Krockow

W niedzielę 13 lutego, o godz. 13.00 Fundacja „Europejskie Spotkania” Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa zaprasza do Zamku w Krokowej na spotkanie promujące publikację Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow. W spotkaniu wezmą udział: dr Magdalena Sacha, autorka i tłumaczka oraz Patrycja Orzechowska, projektantka oprawy graficznej książki. Całość poprowadzi redaktorka Tatiana Slowi.

Przed spotkaniem, o godzinie 12.00 odbędzie się koncert kameralny duetu Anny Wandtke – skrzypce i Dominiki Glapiak – fortepian.

Wstęp wolny.

Publikacja dr Magdaleny Sachy ukazała się drukiem w grudniu 2021 r, a jej wydawcami są Gdańska Galeria Miejska i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka składa się z trzech tomów:

1) reprintu oryginalnego wydania Rath und That zu einem guten Werke z 1800 r.,
2) tłumaczenia książki Rath und That zu einem guten Werke na język polski z naukowym komentarzem edytorskim Magdaleny Sachy
3) opracowania pt. Cicha Wielkość / Stille Größe Louise von Krockow (1749–1803) i jej wizja kobiecej edukacji w dwóch językach, polskim i niemieckim.

Hrabina Louise von Krockow (1749–1803) to fascynująca do dziś przedstawicielka czasów Oświecenia, znana wszystkim, których wanoga zawiodła na Nordę, do zamku i Muzeum Regionalnego w Krokowej. Wydawca jej traktatu pedagogicznego uwiecznił ją jako „cichą wielkość”. Po ponad dwustu latach Louise von Krockow nadal może nas inspirować jako silna, ciekawa postać kobieca swojej epoki: „amazonka na koniu”, inicjatorka przebudowy zamku, twórczyni parku w Krokowej, matka siedmiorga dzieci, dwukrotna mężatka (przy czym drugi mąż był młodszy o 27 lat…),  a także – a może przede wszystkim – jako dramatopisarka, epistolografka i autorka projektu edukacji dziewcząt, ówcześnie w zasadzie nieistniejącej.

Niniejsza publikacja opiera się na projekcie szkoły dla osieroconych i zubożałych dziewcząt, który Louise von Krockow opublikowała w 1800 r. w Królewcu. W trzecim tomie dr Magdalena Sacha opisuję postać hrabiny Louise von Krockow w kręgu jej rodziny, przyjaciół i intelektualnych inspiracji.

Tekst na podstawie materiałów promocyjnych Gdańskiej Galerii Miejskiej
Fot. Justyna Majzel

Biogram Louise von Krockow:

Louise von Krockow(1749–1803)