Koncerty „Cantus Mare” w kościele Zbawiciela w 2023 roku

Zapraszamy na drugą edycję koncertów w kościele Zbawiciela „Cantus Mare”. Ideą cyklu jest prezentacja zespołów kameralnych Wybrzeża zarówno znanych, od lat występujących na scenach, jak i tworzonych przez utalentowanych muzyków rozpoczynających karierę. Organizatorzy zadbali o dużą różnorodność wykonawców, jak i gatunków muzyki – widzowie będą mogli posłuchać duetu harfowego, tria barokowego z historycznymi instrumentami, a także muzyków specjalizujących się w muzyce współczesnej, czy jazzowo-folkowej.

Koncerty wzbogacane są komentarzem wprowadzającym w specyfikę epoki, twórczości kompozytora, czy też gatunku muzycznego. Prowadzi je redaktor Konrad Mielnik, znakomity propagator muzyki.

Terminy koncertów:
2 kwietnia 2023 (niedziela), godz.  12.00,
6 maja 2023 (sobota), godz. 18.00
3 czerwca 2023 (sobota), godz. 18.00.

Wstęp jest bezpłatny, a wydarzenia odbywają się dzięki finansowaniu przez Miasto Sopot, a organizatorami są Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny i Parafia Ewangelicko-Augsburska Gdańsk-Gdynia-Sopot.


2 kwietnia 2023 | niedziela | 12.00

Laura Jurčová – harfa
Oktawia Bylicka – harfa

Program:

  • Josef Blanco  Concertino na 2 harfy
  • Cesar Franck  Preludium, Fuga i Wariacje
  • Evgen Andreev  Verkhovynka
  • Maciej Małecki  Concertino na 2 harfy i orkiestrę smyczkową

Laura Jurčová
Wychowała się w muzycznej rodzinie. Wspólnie z rodzicami i siostrą tworzą kwartet „Alternativo”. Zdobywczyni II miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. prof. Karela Patrasa w Pradze w styczniu 2023 roku. Naukę gry na harfie rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku u mgr. Aldony Poczwardowskiej. Po zakończeniu szkoły postanowiła dalej rozwijać się w tym kierunku. Obecnie jest studentką III roku studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku u dr Anny Sikorzak-Olek.

Bardzo ważnym elementem rozwoju muzycznego jest dla niej gra w orkiestrze, która zawsze sprawiała jej dużo radości, i którą doskonaliła, współpracując m.in. z orkiestrą Sinfonii Baltica w Słupsku i orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Swoją grę solową doskonaliła natomiast na kursach muzycznych u światowej sławy harfistów takich jak: Katrina Szederkényi, Elżbieta Szmyt, Joanna Kozielska, Helga Storck i Pia Salvia. W zaciszu sali harfowej Laura odkłada czasem na bok muzykę poważną – sięga wtedy po rozrywkę, piosenki z filmów i bajek, a także improwizuje.


Oktawia Bylicka
Studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dr Anny Sikorzak-Olek. Szkoliła swoje umiejętności pod okiem wybitnych harfistów, takich jak Alexander Boldachev, Helga Storck, Margit-Anna Süß, Sophie Hallynck.

Zdobyła I nagrodę w międzynarodowym konkursie „Music without limits” na Litwie (rok 2021). Występowała z różnymi orkiestrami,  m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, a jako solistka także z Rzymską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Wilnie czy Elbląską Orkiestrą Kameralną. Na co dzień wykonuje muzykę poważną, niemniej jest otwarta na różne gatunki muzyczne i formy ekspresji artystycznej. Współpracowała z zespołami Tabac i Konstelacje, a z zespołem Rootvitza wykonywała muzykę tradycyjną krajów słowiańskich. Okazjonalnie ilustruje muzycznie opowieści i spektakle dla dzieci. Z wykształcenia także ogrodnik i hortiterapeuta. Marzy jej się, żeby w przyszłości połączyć pasję do muzyki i natury – wykorzystać ich terapeutyczny charakter.