„Kościół św. Katarzyny w Gdańsku na przełomie XIX i XX w. – carillon i organy” – wykład w NCK

W poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r., o godz.18.00, organizatorzy: RadUNIA Kultury i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na wykład pt. Kościół św. Katarzyny w Gdańsku na przełomie XIX i XX w. – carillon i organy. Prelegentem będzie Bartosz Skop, pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie NCK – Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku.
Wstęp wolny
Latający Uniwersytet RadUNII Kultury to cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania są przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego miasta.


Kościół św. Katarzyny
Jako jedyny wśród gdańskich świątyń posiadał na swojej wieży carillon, prawdopodobnie już od II. poł. XVI wieku. Równie interesujące, choć dziś zapomniane, w cieniu kościołów Mariackiego, św. Jana czy św. Trójcy, były także dwa instrumenty organowe. Punktem zwrotnym w historii tych elementów wyposażenia był wielki pożar wieży kościelnej z 3 lipca 1905 roku, przez który zbudowano nowy carillon zaś we wnętrzu świątyni nowe duże organy, ówcześnie drugie największe w Gdańsku.

Bartosz Skop
Historyk, niemcoznawca. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownik Działu Historii Muzeum Zamkowego w Malborku. Do zainteresowań badawczych należą m.in. budownictwo kościelne oraz dzieje budownictwa organowego w Prusach.