Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”, która będzie miała miejsce w Zielonej Bramie w okresie 14 września – 24 listopada 2024 r.
Twórcy wystawy postanowili pokazać liczne zachowane w zbiorach MNG oraz w innych muzeach regionu, zabytki związane z działalnością cechów w miastach dawnych Prus Królewskich. Znacząca część działalności gdańskich cechów przypada na epokę nowożytną, czyli okres w którym władzę w mieście sprawowani luteranie.
Eksponaty prezentowane na wystawie – m.in. puchar zrobiony z rogu żubra, cynowa armatka z jednym kołem, niewielki żelazny powóz, metalowe i drewniane wywieszki w kształcie beczek lub strzał, a także srebrne, cynowe i drewniane puchary, kubki i skrzynki były użytkowane przez członków korporacji nazywanych cechami. Były one wspólnotami osób wykonujących ten sam zawód, zapewniającymi im bezpieczeństwo i stabilność pracy, a także wzajemną pomoc w wypadku problemów w prowadzeniu tych małych przedsiębiorstw. Funkcje i znaczenie cechów wykraczały jednak daleko poza sferę zawodową i obejmowały wiele codziennych spraw, takich jak opieka nad chorymi, sierotami i wdowami oraz udział we wspólnotach religijnych, który na co dzień wyrażał się wspólną modlitwą.
Historie opowiadane na wystawie odsłaniają świat znacznie bardziej złożony, intrygujący również współczesnego człowieka. Skłaniają nas one bowiem do namysłu nad tym, w jaki sposób funkcjonuje społeczeństwo i gospodarka oraz jakie są rzeczywiste narzędzia i hamulce rozwoju. Tak samo jak dawni członkowie cechów lub osoby z nich wykluczone, także i dziś wspieramy się wzajemnie, staramy się zapewnić bezpieczeństwo swoim rodzinom i przyjaciołom, z drugiej zaś strony jesteśmy konfrontowani z nierównościami, monopolami i różnorodnymi ograniczeniami hamującymi nasz rozwój.
Miejsce: Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk.
Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych Muzeum Narodowego w Gdańsku