„Lutry na Kaszubach”
– wystawa fotografii
i promocja książki
w Stacji Kultury w Rumii

W piątek 15 lutego 2019 r., o godz. 18.30, Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumii zaprasza na wernisaż fotografii Leszka Żurka „Lutry. Dokument wyobrażony” połączony z promocją książki „Lutry. W każdym końcu jest początek.”

Leszek Żurek tak mówi o swoich fotografiach:

„Prezentowana wystawa to subiektywna dokumentacja pozostałości po społeczności luterańskiej żyjącej na Pomorzu, a dokładniej na Kaszubach, do 1945 roku. Kaszubi i luteranie żyli obok siebie przez setki lat. Łączyły ich interesy, więzy krwi, praca w polu na nieurodzajnej ziemi, bieda, ale często także szczere przyjaźnie. Wszystko skończyło się z nadejściem drugiej wojny światowej. Przemoc, która przyszła z obcej ziemi, zrodziła nienawiść. Ostateczny kres nastąpił w 1945 roku – jedną decyzją zakończono okres kilkusetletniego sąsiedztwa. Pozostały domy, gospodarstwa, świątynie, cmentarze…”

Wystawa towarzyszyć będzie promocji książki Heleny LemanW każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach” – zbiór esejów osnutych wokół dawnych, poniemieckich cmentarzy. Starsi mieszkańcy kaszubskich wsi wspominają w nich swoich ewangelickich sąsiadów i wydarzenia z nimi związane. Ich opowieści czasem tragiczne, czasem zabawne, czasem niezwykłe lub wręcz magiczne tworzą barwny i złożony obraz wzajemnych relacji. Pamięć jest zawodna. Świadkowie odchodzą. Autorka książki zbiera ulotne okruchy tej pamięci.
Autorka jest nauczycielką historii i dziennikarką Tygodnika „Przegląd”.
Miejsce: Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna, Rumia, Starowiejska 2

Wstęp wolny