Szlakiem nieistniejących cmentarzy

W poniedziałek 1 listopada 2021 Instytut Langfuhr i Fundacja Palma zapraszają na cztery wydarzenia Nocy Wrzeszcza 2021: szlakiem nieistniejących cmentarzy. Tego dnia odbędzie się pokaz filmu, koncert oraz dwa spacery edukacyjne prowadzone przez historyka Klaudiusza Grabowskiego.

Nekropolie położone były wzdłuż dawnej Wielkiej Alei (obecnie Alei Zwycięstwa) i były charakterystycznym miejscem miasta. Większość z nich (z wyjątkiem Szpitala Wszystkich Bożych Aniołów i Cmentarza Ubogich) została założona w latach 60. XIX wieku za rządów nadburmistrza Wintera, który pełnił funkcję w latach 1863-1890 i przekształcił Gdańsk w nowoczesne miasto. Przy Wielkiej Alei znajdowało się 10 cmentarzy, w większości ewangelickich: Szpitala Wszystkich Bożych Aniołów, Ubogich, Św. Trójcy, Św. Józefa i św. Brygidy, Najświętszej Marii Panny, Św. Katarzyny, Św. Mikołaja i Kaplicy Królewskiej, Zjednoczone św. Bartłomieja, św. Jana, św. Piotra i Pawła oraz Luterański wrzeszczański.

Cmentarze stopniowo ulegały likwidacji w latach 50. XX wieku, pozostały po nich fragmenty nagrobków, drzewa i układ ścieżek. W latach 2006-2008 na uporządkowanych wcześniej terenach Miasto Gdańsk postawiło pamiątkowe tablice informujące o historii tych miejsc.

 • godz. 10.00
  Film Wrzeszczańskie Państwo Umarłych – wirtualna projekcja na stronach:
  www.facebook.com/fundacjapalma

  www.youtube.com/fundacjapalma
 • godz. 17.30
  Spacer edukacyjny Od cmentarza Ubogich po Park Steffensów – tereny dawnych cmentarzy Lazaretu, Wszystkich Bożych Aniołów, Marii, Trzech Zjednoczonych Parafii oraz Lutra.
  Obowiązują zapisy i bilety.
    https://app.evenea.pl/event/noc-wrzeszcza-spacer-1/
 • godz. 19.30
  Spacer edukacyjny Krótkie trwanie cmentarzy
  Obowiązują zapisy i bilety.
  https://app.evenea.pl/event/noc-wrzeszcza-spacer-2/
 • godz. 19.00
  Koncert Requiem
  Interwencja dźwiękowa o charakterze site-specific. Występ odbędzie się w Parku Akademickim. Jego celem jest dźwiękowe zwrócenie uwagi na temat Nocy Wrzeszcza i uczczenie pochowanych w tym miejscu.
  Koncert odbędzie się pod kierownictwem Emila Miszka, trębacza, kompozytora, udział wezmą: Emil Miszk – trabka, Michał Bieżuński – tuba, Paweł Hulisz – trabka, Maciej Stromski – puzon, Jakub Klemensiewicz – saksofon tenorowy, Jarosław Meisner – puzon.
  Wstęp wolny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Więcej informacji:

https://fpalma.pl/noc-wrzeszcza-2021/

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=CMENTARZE_WE_WRZESZCZU_(Z_ANIO%C5%81KAMI)._PRZY_WIELKIEJ_ALEI

https://ilangfuhr.pl/wrzeszczanskie-panstwo-umarlych,22