Wykład Krzysztofa Jachimowicza
„Biskupia Górka wczoraj”

7 lutego 2017 r. członkowie i sympatycy Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego spotkali się w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej, dawnej Reducie Koszarowej na Biskupiej Górce w Gdańsku i wysłuchali wykładu Krzysztofa Jachimowicza, pracownika Muzeum Historycznego Miasta Gdańska na temat historii Biskupiej Górki oraz relacji Kanclerza uczelni dr Tadeusza Nocha o działalności szkoły. Spotkanie modlitwą otworzył proboszcz parafii EA ks. bp Marcin Hintz.
Krzysztof Jachimowicz zapoznał słuchaczy ze źródłem pochodzenia nazwy wzniesienia w centrum Gdańska, opowiadał o czasach powstania wzgórza i jego militarnym znaczeniu dla Gdańska, o losach umocnień wzniesionych na Biskupiej Górce, a także jakie przeznaczenie miało położone nieopodal XIX-wieczne schronisko im. Pawła Beneke, będące dzisiaj we władaniu Policji. Prelegent dzielił się wiedzą na temat ludzi związanych na przestrzeni dziejów z Biskupią Górką i obiektów sakralnych – kościołów i cmentarzy.
Po wykładzie po budynku Reduty Koszarowej oprowadzał Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Piotr Dolny. W ramach spaceru goście odwiedzili tzw. kaponierę wraz z atrakcją jaką był… nietoperz, bibliotekę, sale wykładowe i piwnicę z salą komputerową. Z okien można było zobaczyć panoramę Gdańska oraz wejście do podziemnych korytarzy prowadzących do podnóża góry.

Fotografie: Zbigniew Kolka