„Das wohltemperierte klavier”
– koncert z cyklu „W Salonie Uphagenów.
Muzyka tradycji ewangelickiej w Gdańsku”

28 października (sobota) 2017, godz.18.00
Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk
Organizatorzy: Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

28 października 2017 r. odbył się kolejny koncert z cyklu „W Salonie Uphagenów. Muzyka tradycji ewangelickiej w Gdańsku”. Na październikowym koncercie zatytułowanym „Das wohltemperierte klavier” w wykonaniu utalentowanych młodych muzyków: skrzypaczki – Jagi Klimaszewskiej i pianisty – Michała Mossakowskiego zabrzmiały utwory Jana Sebastiana Bacha:
Preludium i Fuga a-moll ze zbioru Das Wohltemperierte Klavier BWV 889 II t.
Sarabanda i Gigue z II Partity na skrzypce solo d moll BWV 1004
V Suita Francuska G-dur BWV 816
IV Sonata c-moll BWV 1017

W specyfikę muzyki Jana Sebastiana Bacha oraz w temat roli muzyki w tradycji ewangelickiej wprowadził słuchaczy Konrad Mielnik.

Celem  projektu jest  działanie na rzecz rozwoju i zachowania gdańskiego dziedzictwa kulturowego poprzez spotkania upamiętniające rocznicę 500-lecia Reformacji w Gdańsku. W ramach projektu są organizowane koncerty muzyki tradycji ewangelickiej odbywające się w rokokowych wnętrzach kamienicy należącej niegdyś do słynnej gdańskiej, kalwińskiej rodziny Uphagenów – obecnie Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Organizatorami cyklu koncertów są Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Jaga Klimaszewska
Urodzona się w Gdańsku muzyczka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej F. Nowowiejskiego w Gdańsku w 2009 r. przeniosła się do Londynu, by kontynuować studia muzyczne. W 2013 roku uzyskała dyplom w Guildhall School of Music and Drama, gdzie studiowała u Krzysztofa Śmietany. Ukończyła także kurs mistrzowski w Royal College of Music pod kierunkiem Macieja Rakowskiego.

Jaga Klimaszewska otrzymała Nagrodę RCM i Stypendium Naukowe Fahrenheita przyznane przez Prezydenta Miasta Gdańska. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Citta di Padova” w Padwie we Włoszech.

Młoda skrzypaczka brała udział w wielu warsztatach i festiwalach muzycznych w Europie. Występowała jako solistka i kameralista w Polsce, Francji, Austrii, Niemczech, Rosji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w salach koncertowych, w tym w hali Cadogan Hall, Elgar Room, Royal Festival Hall, Barbican Center, Musikverein w Wiedniu, Unesco Hall w Paryżu i Mozarteum w Salzburgu. Występowała jako solistka z zespołami Cappella Gedanensis, Camerata Baltica i Silk Street Sinfonia; współpracowała z wieloma znanymi artystami, wśród których są: Maxim Vengerov, Leonid Kerbel, Peter Schuhmayer, Vasko Vassilev, Peter Herresthal, David Takeno, Carole Presland, Belcea Quartet, Trio Fortepianu Goulda, Heath Quartet.

Michał Mossakowski
Pianista urodzony w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich, a także pedagogiem katedry fortepianu w macierzystej uczelni. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Do jego najważniejszych osiągnięć konkursowych należą: tytuł laureata „Estrady Młodych” oraz dwie nagrody specjalne – nagroda im. J. Waldorffa, a także nagroda Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego podczas 48. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2014),  II nagroda na 7. Nordic Piano Competition w Malmo (2014), II nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Godowskiego w Warszawie (2014),  I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Grand Prize Virtuoso” w Salzburgu (2016), III Nagroda na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Hartford, CT w Stanach Zjednoczonych (2017).

Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Michał Mossakowski wystąpił z wieloma recitalami i koncertami, odwiedzając m.in.: Austrię, Francję, Niemcy, Włochy, Szwecję, Rosję, Chiny, Stany Zjednoczone. Jego największymi osiągnięciami koncertowymi są liczne występy w: Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Wrocławskiej, udział w Letnim Festiwalu Muzycznym w Moskwie (2013) oraz trzytygodniowym tournée w Chinach (2014), gdzie w dziesięciu miastach wykonywał koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Tam też dokonał nagrania dla chińskiej telewizji. Występował również w Wieener Saal Mozarteum w Salzburgu (2016), a także w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku (2017). Koncertował z wieloma orkiestrami wykonując koncerty W. A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa i S. Rachmaninowa. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Kai Bumann, Zygmunt Rychert, Massimiliano Caldi, Alexander Humala. Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Dina Yoffe, Andrzej Jasiński, Piotr Paleczny, Jerzy Sulikowski, Waldemar Wojtal, Alberto Nosè, Aleksiej Orłowiecki, Dang Thai Son, Lee Kum Sing.