Zwiedzanie Gdańska
z hrabią Lehndorffem –
prelekcja dr Magdaleny Sachy

W środę 25 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na spotkanie z dr Magdaleną Sachą pt. Moja podróż do błękitnego kraiku. Zwiedzanie Gdańska z hrabią Augustem Lehndorffem. Prelekcja przybliży słuchaczom życie mieszkańców Gdańska u schyłku XVIII wieku.

Spotkanie odbędzie się w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku.
Wstęp wolny.

August Adolf Leopold von Lehndorff-Bandels (1771–1820)
był określany przez badaczy jako „człowiek niezwykły, ruchliwy, twórczy, błyskotliwy, piszący po niemiecku, włosku, francusku, tworzący dramaty, powieści, prace naukowe, relacje z podróży; jako wydawca wspomagający też innych”. Szczególnym i prekursorskim jak na ówczesne stosunki pismem, które wydał Lehndorff, był traktat o konieczności kształcenia kobiet autorstwa Louise von Krockow To właśnie z dworem Krockowów w Krokowej połączyły Lehndorffa szczególne więzi – tu wystawiano jego dramaty w leśnym amfiteatrze, tu w niedalekim Godętowie zbudował dworską scenę teatralną, tu wreszcie zakochał się po uszy w młodziutkiej córce hrabiny i popadł w konflikt, który zakończył się dramatycznym odejściem. Lehndorff przeniósł się do Gdańska i w 1799 r. opublikował modną powieść epistolarną pt. Meine Reise ins blaue Ländchen (Moja podróż do błękitnego kraiku). W powieści szczególną rolę zajmuje Gdańsk jako miasto kupców i kolekcjonerów. Jak wyglądał Gdańsk w ostatnim roku osiemnastego stulecia? Co poruszało jego mieszkańców, czym zasłużyli sobie na pochwały, a czym na krytykę literackiego geniusza i utracjusza? O tym będziemy mówić w wystąpieniu w Domu Uphagena z nadzieją, że eseistyczne komentarze Lehndorffa znajdą i dziś grono zainteresowanych czytelniczek i czytelników.

Dr Magdalena Izabella Sacha
polonistka, germanistka, tłumaczka i muzealniczka. Studiowała w Warszawie, Gdańsku i Jenie. W latach 2001–2009 prowadziła Muzeum Regionalne w Krokowej. Od 2004 r. pracuje jako adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Ostatnio wydała trzytomową publikację pt. Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow (Gdańsk 2021), zawierającą między innymi tłumaczenie traktatu pedagogicznego Radą i czynem ku dobremu dziełu, którego pierwszym wydawcą był A.A.L. von Lehndorff.