„Tajemniczy Osiek”
– wykład oraz spacer kuratorski
po gdańskiej dzielnicy
i Domu Dobroczynności

W sobotę 15 czerwca 2019 r., o godz. 15.00 Gdańska Galeria Miejska i Muzeum Gdańska zapraszają na wykład oraz poznanie budynku dawnego Sierocińca (Domu Dobroczynności), który od niedawna jest częścią Gdańskiej Galerii Miejskiej jako Dom Chodowieckiego i Grassa. Po wykładzie dra Janusza Dargacza zwiedzający wybiorą się na spacer po Osieku, aby odkryć jego tajemnice. Będzie to już na trzecie spotkanie z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka.

Osiek jest jedną z najdłużej zamieszkałych dzielnic Gdańska. Obszar tej części Śródmieścia został zasiedlony już po zniszczeniu grodu książęcego przez Krzyżaków w 1308 roku. Mieszkali tu głównie rybacy i osoby zajmujące się zbieraniem bursztynu. Dzielnica nieustannie się rozwijała, a przy jej głównej ulicy, którą wówczas była Panieńska, znajdował się budynek Ratusza. Niestety dzisiaj nie ma po nim śladu. W tej dzielnicy mieściły się Dom Poprawy, pierwsza Łaźnia miejska w Gdańsku, a w budynku Poczty Polskiej dawniej był Szpital Garnizonowy. Nieoczekiwaną pamiątką po II wojnie światowej jest sześciokondygnacyjny, żelbetonowy schron przeciwlotniczy znajdujący się przy ulicy Olejarnej.
Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem dzielnicy jest budynek dawnego Sierocińca z 1699 roku.

Dom Chodowieckiego i Grassa, ul. Sieroca 6
godz. 15.00 – wykład dra Janusza Dargacza
godz. 16.15 – spacer z kuratorami Klaudiuszem Grabowskim i Dorotą Kucharczyk


Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka organizatorzy proponują czynną formę zdobywania wiedzy pod czujnym okiem prowadzących.
Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

Więcej na stronie:
https://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2098,TAJEMNICZY_OSIEK_GDANSK_MIASTO_SZTUKA,0,0,index.php

Historia Domu Dobroczynności:
http://www.reformacja-pomorze.pl/2017/01/29/dom-dobroczynnosciw-gdanskuspendhaus/