„Muzyka Różnych Narodów”
– koncert chóralny w kościele
Zbawiciela w Sopocie

24 maja 2019 (piątek) w kościele Zbawiciela w ramach Festiwalu Mundus Cantat odbędzie się koncert chóralny pt. „Muzyka Różnych Narodów”. Muzyczną ucztę zaoferują cztery zespoły: Chór E. Mikeladze Central Music School z Tbilisi (Gruzja), Chór Mieszany Szkoły Muzycznej II st. Z Gdyni, Mieszany Chór AVE VERUM z Wilna (Litwa) oraz Chór młodzieżowy OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego z Łodzi, a w ich repertuarze znajdą się pieśni różnych narodów.


O Festiwalu Mundus Cantat 2019

To już 15 lat Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali chóralnych w kraju będzie świętował swój jubileusz nie tylko w Sopocie, nie tylko w Trójmieście ale i za granicą. W ramach festiwalu usłyszymy śpiewaków z Białorusi, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Francji, Litwy, Kolumbii i oczywiście silną reprezentację z Polski.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Paul Phenix, były tenor King’s Singers (1997-2014) i założyciel PurpleVocals. To prawdziwa gratka dla melomanów, ale i wielbicieli brytyjskiego poczucia humoru. Dla trójmiejskiej publiczności wystąpi w recitalu, który obędzie się 22 maja (godz.19:15) w Kościele św. Jerzego w Sopocie. Bilety w cenie 20 zł będzie można kupić przed koncertem oraz na platformie interticket.pl.

W tym roku swój jubileusz (10-lecie) obchodzi również Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat, który jest jednym z głównym organizatorów festiwalu. Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat powstał z myślą o wsparciu działań organizatorskich oraz promocyjnych związanych z festiwalem. Grupa ma za zadanie promować festiwal na terenie kraju i poza nim, gdzie bierze udział w innych międzynarodowych festiwalach (do tej pory w Meksyku, Serbii, Kolumbii, Czechach, Italii, Hiszpanii i w Polsce), zapraszając uczestników kolejnych edycji festiwalu. W związku z realizacją idei „Mundus Cantat – Świat Śpiewa” chór wykonuje muzykę różnych narodów, natomiast za granicą promuje muzykę polską.

Mundus Cantat to przede wszystkim wysokiej rangi konkurs umożliwiający twórczy dialog między chórzystami z Polski i z zagranicy. Organizatorzy zapraszają chóry dorosłe, seniorów, akademickie oraz dziecięco-młodzieżowe, aby rywalizowały w kilku kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka (w tym folklor) oraz gospel, jazz, spirituals. Chóry ocenione zostaną przez międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą: prof. Branko Stark – kompozytor, dyrygent chóralny i specjalista ds. emisji głosu, profesor Akademii Sztuk Pięknych (University of Split-Croatia); Maestro Paul Phenix – tenor, były członek zespołu King’s Singers (1997-2014) i założyciel PurpleVocals; prof. Harald Jers – dyrygent chóralny i orkiestrowy, wykładowca Kolegium Muzycznego w Kolonii; prof. Marcin Tomczak – dyrygent, kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku – przewodniczący jury.

Laureatów tegorocznej edycji, tych najlepszych z najlepszych, poznamy w trakcie Koncertu Finałowego, który odbędzie się 25 maja (sobota) o godz. 17 w auli Wydziału Ekonomicznego UG w Sopocie. W Koncercie Finałowym obok nagrodzonych chórów weźmie udział prężnie działający Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR im. Zygmunta Kamińskiego, który zaprezentuje międzynarodowej publiczności suity ludowych tańców z różnych rejonów Polski. Zespół przybyłych słuchaczy przywita staropolskim zwyczajem, częstując chlebem i solą.

Festiwal to również dziesiątki wydarzeń: koncerty młodych artystów, Parada Chórów sopockim „Monciakiem” oraz różne formy wyrazu artystycznego jak performance na dworcu i sopockim molo, czy śpiewający stretching. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.munduscantat.pl.

Organizatorami festiwalu obok Fundacji Mundus Cantat jest Miasto Sopot. Patronatem honorowym obejmują wydarzenie Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Jego Magnificencja, prof. dr hab. Maciej Sobczak, Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Materiały: Dyrekcja Festiwalu Mundus Cantat