Kościół garnizonowy
pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
(Lutherkirche)
w Gdańsku-Wrzeszczu

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wzniesiono w 1899 roku, na działce położonej na rogu ulic Matejki (d. Johannistal) i Sobótki (d. Am Johannisberg). Budowla zaprojektowana została w stylu neogotyckim przez architekta Gotthilfa Ludwiga Möckla. Od strony południowej świątyni zbudowano plebanię. Kościół był odpowiedzią na szybko wzrastającą liczbę mieszkańców Wrzeszcza oraz przybywających do garnizonów gdańskich żołnierzy wyznania luterańskiego.

Budynek składa się z dwóch niesymetrycznych naw oraz zakończonym prosto prezbiterium. Nawa główna kryta jest dachem dwuspadowym. Pośrodku fasady znajduje się portal ozdobiony wielką rozetą, zwieńczoną trójkątnym szczytem z ostrołukowymi blendami i figurami św. Apostołów Piotra i Pawła. Narożnik pn.-zachodni zajmuje wieża zegarowa wraz z kaplicą chrzcielną w przyziemiu. Wnętrze kościoła posiada sklepienie o charakterze salowym. W nawie bocznej zbudowano emporę. Witraże, ufundowane przez żonę Wilhelma II, cesarzową Augustę Victorię, przedstawiają sceny z życia Chrystusa. Ich autorem jest Ferdynand Müller z Quedlinburga.

Od powstania do wybuchu II wojny światowej kościół pełnił funkcję świątyni garnizonowej dla pułku przybocznej cesarskiej kawalerii (Leibhusaren), stacjonującego w koszarach przy ul. Słowackiego (d. Am Hochstreisß). Pierwszym pastorem kościoła był Eduard Karl Lutzew. Po II wojnie, kościół przeszedł w władanie katolików i stał się kościołem garnizonowym Wojska Polskiego.

Ilustracje: www.fotopolska.eu