Wystawy „Gedanum domus nostra”
i „Ars summa, ars sacra”
w PAN Bibliotece Gdańskiej

Od 20 maja w PAN Bibliotece Gdańskiej, przy ul. Wałowej 15 w Gdańsku na ekspozycji „Ars summa, ars sacra” można obejrzeć unikatowe i najcenniejsze obiekty związane z tematyką koegzystencji wielu religii w Gdańsku. Z kolei przed budynkiem Biblioteki prezentowana jest wystawa plenerowa „Gedanum domus nostra”, przedstawiająca historię Reformacji w Niemczech oraz na terenie Gdańska i Pomorza, a także funkcjonowanie społeczności wielu wyznań w mieście nad Motławą.

Gdańsk przez wieki był miejscem, w którym mieszkali, czy przebywali w trakcie podróży przedstawiciele wielu religii. Katolicy, protestanci, żydzi, prawosławni i nieliczni muzułmanie kształtowali dzieje miasta nad Motławą, budując wspólną przestrzeń. Celem, który przyświeca obu wystawom jest ukazanie Gdańska jako wspólnego domu zamieszkiwanego przez różne wyznania. Domu, w którym żyło się obok siebie w pokoju, ale któremu nieobce były również konflikty.

Jednym z eksponatów jest wydana w 1630 roku w Strasburgu Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra, która służyła Radzie Miasta Gdańska jako egzemplarz urzędowy. Luksusowo oprawiona oraz opatrzona okuciem z herbem Gdańska, na wyklejce przedniej zawiera wykaligrafowany spis miejskich urzędników, na czele z ówczesnym burgrabią Adrianem von der Linde (1610–1682) oraz burmistrzami Konstantinem Ferberem (1580–1654) i Nicolausem Pahlem (1595–1649), którzy w 1649 roku złożyli przysięgę wierności nowo wybranemu i koronowanemu 17.01.1649 roku królowi Rzeczypospolitej Janowi II Kazimierzowi Wazie. W zabytkowej czytelni będzie można również zobaczyć inne święte księgi – Koran oraz fragment XIX-wiecznej Tory, a także korespondencję samego Marcina Lutra.

W Sali wystawowej ekspozycja „Ars summa, ars sacra” przybliża ciekawe losy gdańskich kościołów. Widzowie poznają historię i rozwój sieci świątyń na terenie Gdańska poprzez widoki, plany czy detale architektoniczne kościołów i klasztorów, tych zachowanych oraz już nieistniejących, a także różnorodne artefakty z nimi związane, od średniowiecznych antyfonarzy po XX-wieczne dewocjonalia. Nie zabraknie akcentów rocznicowych. 2017 to nie tylko rok 500-lecia reformacji, ale 500. urodzin Jana Bernarda Bonifacia, pierwszego darczyńcy Biblioteki Rady Miasta Gdańska. Markiz Orii interesował się prądami reformacyjnymi, których odbicie znaleźć można w jego zachowanym do dziś księgozbiorze. Prezentowane są również klepsydry, zaproszenia na śluby, powiadomienia o zaręczynach oraz nieliczne judaica z okresu Wolnego Miasta Gdańska wraz z kartami pocztowymi przedstawiającymi gdańskie zabytki sakralne.