Kościoły, wyznania,
wspólnoty i związki religijne
w Królestwie Polskim 1815–1914

We wtorek 27 września 2022 r., o godzinie 18.30, Zarząd Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział Gdański w Sopocie zaprasza osoby zainteresowane tematem na spotkanie z prof. Tadeuszem Stegnerem poświęcone wydanej przez wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego publikacji Tadeusza Stegnera i Krzysztofa Lawalskiego „Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim 1815–1914″. W książce zostały omówione następujące religie i wyznania istniejące w wymienionym okresie w Królestwie Polskim: katolicyzm (autorem opracowania jest Krzysztof Lewalski) oraz prawosławie, protestantyzm, judaizm i islam (autorem opracowań jest Tadeusz Stegner).

Spotkanie będzie miało miejsce w sali na Plebanii przy ul. Kościuszki 51 w Sopocie, a rozmowę z autorem poprowadzi Maria Drapella.

Wstęp wolny, zapraszamy!


Publikacja

Krzysztof Lewalski Tadeusz Stegner
Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim 1815–1914.

Książka nie rości sobie pretensji do stania się podręcznikiem czy kompendium, autorzy starali się jednak przedstawić temat w sposób pełny, a jednocześnie pogłębiony tam, gdzie uznali to za właściwe i pożyteczne. Praca stanowi efekt nie tylko lektury rozległej literatury przedmiotu, ale również prowadzonych od wielu lat badań. Obaj autorzy opublikowali dotąd szereg ważnych opracowań dotyczących kwestii wyznaniowych w Królestwie Polskim, opartych na kwerendach archiwalnych i bibliotecznych przeprowadzonych w kraju i za granicą. Autorzy pragnęli przygotować publikację, po którą sięgną zarówno historycy, religioznawcy oraz studenci kierunków humanistycznych, jak i całe grono osób zainteresowanych kwestią stosunków wyznaniowych i religijnych w ujęciu historycznym na omawianym terenie.

Z Wprowadzenia


Tadeusz Stegner

Historyk, profesor nauk humanistycznych, Kierownik Zakładu Historii Myśli i Kultury Politycznej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista w zakresie historii Polski XIX i XX wieku, w szczególności dziejów polskiej myśli politycznej, spraw narodowo-wyznaniowych oraz historii protestantyzmu na ziemiach polskich. Członek Rady Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2020–2024.


Krzysztof Lewalski

Historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Zakładu Historii Polski i Powszechnej XIX wieku. Specjalista w zakresie historii powszechnej i historii Polski XIX w.